לדלג לתוכן

עזרה:דף משתמש

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

ויקיחדשות מספקת דפי משתמש כדי לסייע לתקשורת בין החברים בפרוייקט. אם שם המשתמש שלך הוא, למשל, Roybb95:


מה אני יכול לכתוב בדף המשתמש שלי?

[עריכה]

התחלה טובה היא להוסיף מעט מידע על עצמך, שיכול לכלול דרכי התקשרות עמך (כתובת דואר אלקטרוני, מספר ICQ, וכד'), צילום, שמך האמיתי, אזור מגוריך, מידע על תחומי העניין והידע שלך, אתרים בבעלותך וכן הלאה. מובן מאליו שהדבר יהיה תלוי במידה שבה אתה רוצה לשמור על פרטיותך.

אתה גם יכול להשתמש בדף המשתמש שלך כדי שיעזור לך להשתמש בוויקיחדשות בצורה יעילה יותר: אתה יכול לכתוב בו את "רשימת המטלות" שלך, דפים עליהם אתה עובד, מזכרים, קישורים שימושיים וכדומה. דף המשתמש הוא גם מקום טוב להתאמן בכתיבת ויקי (ארגז חול פרטי).

רעיון נוסף הוא להשתמש בדף המשתמש כבמה לדעותיכם על ויקיחדשות. אתם יכולים לכלול תכניות עתידיות, רשימת פעילויות אחרונות בויקיחדשות, ואת דעתכם על ערכים ונהלים שאתם חושבים שיש לשנות. אם, נאמר, תצאו לחופשה ומכיוון שכך לא תוכלו לערוך בוויקיחדשות, תוכלו להשאיר הודעה על כך בדף המשתמש, כדי ליידע את שאר הוויקיכתבים.

תוכלו להוסיף ציטוט שמוצא חן בעיניכם, תמונה או מאמר בוויקיחדשות שאתם מחבבים במיוחד, וכל מה שעולה על דעתכם. על אף שמדובר במקרים נדירים, אם תאבדו את הרשאתכם, תקבלו על כך הודעה בדף המשתמש.

באופן כללי, אנא המנעו מעריכת דפי משתמש של ויקיכתבים אחרים ללא רשותם. עם זאת, ישנם משתמשים ששלמים עם כך שעורכים להם את דף המשתמש, והם אף מוסיפים הערה על כך בדף עצמו. אם משתמש מבקש שלא לערוך את דף המשתמש שלו, יש לכבד את בקשתו ולא לערוך את הדף. מדיניות זו נאכפת ע"י הוויקיכתבים האחרים, ואי יישומה אינו מתקבל בעין יפה.

מה אני יכול לכתוב בדף השיחה שלי?

[עריכה]

דף השיחה שלך נועד לכך שמשתמשים אחרים יוכלו לדון עמך בנושאים הקשורים לוויקיחדשות. אם דף השיחה שלך התקרב לגודל של 32K, אתה יכול למחוק, לארכב או לתמצת דיונים ישנים, ככל העולה על רוחך. עם זאת, עדיף להימנע ממחיקת דיונים, ולו בשל כך שהם מהווים תיעוד של פעולותיך - מחיקתם רק תגרום לאנשים לחזור על אותה הביקורת, תגרום לך להראות כמי שאינו מתייחס אליה ואף עלולה להתפרש ע"י ויקיכתבים מסוימים כמעליבה למדי.

באופן כללי, תרומותך לדף השיחה שלך אמורות להית תגובה להערותיהם של ויקיכתבים אחרים. המנעו מתכנים שמקומם בדף המשתמש.

יש להימנע מדיונים ארוכים הנוגעים לערכים ספיציפיים - יש לנהל דיונים שכאלה בדף השיחה המתאים. המטרה היא שכל הדיונים בנושא מסוים יתקיימו במקום אחד, ולא יהיו מפוזרים על פני דפים רבים.

מה באשר לדפי משנה?

[עריכה]

אם אתם זקוקים לדפים נוספים, אתם יכולים ליצור דפי משנה. אתם יכולים לכתוב בהם את כל מה שאתם יכולים לכתוב בדפי השיחה והמשתמש שלכם, פחות או יותר.

דוגמאות:

 • דפים תחת עבודה, עד שניתן לשחררם.
 • דפי ארכיון של דף השיחה.
 • ניסויים; כדי לבחון תבנית, הפכו אותה לדף משנה.

ממה עלי להמנע?

[עריכה]

באופן כללי, עליכם להמנע מתוכן שאינו קשור לויקיחדשות. לדוגמא:

 • בלוג שאינו קשור לפעילותכם בוויקיחדשות.
 • דיונים שאינם קשורים לוויקיחדשות.
 • מידע רב מדי על עצמכם (יותר ממספר עמודים).
 • דעותיכם האישיות בנושאים שאינם קשורים לוויקיחדשות.
 • משחקים, משחקי תפקידים למיניהם, ושאר מיני דברים ששייכים לתחום ה"בידור" יותר מאשר ל"כתיבת מקור חדשות", בייחוד כאשר הם כוללים אנשים שאינם משתתפים פעילים בפרויקט.
 • יצירת קשר עם אנשים שאינם חלק מן הפרויקט.

שירותי אחסון לאתרים פרטיים, בלוגים ודואר אלקטרוני זולים וחינמיים הינם נפוצים ביותר, והם מהווים תחליף טוב לתוכן שאינו קשור לוויקיחדשות.

קהילת ויקיחדשות הינה סובלנית למדי והיא מאפשרת חופש פעולה רב בכך שהיא מחילה כללים מנחים אלו על משתתפים רגילים. פעילויות הקשורות לבניית הקהילה שאופיין אינו "אנציקלופדי" באופן ישיר מתקבלות בסלחנות, במיוחד כאשר הן נערכות בידי ויקיכתבים מסורים עם היסטוריית עריכות מכובדת. פעילויות שכאלה מסייעות לנו לבנות את הקהילה, מה שעוזר לבנות את מקור החדשות.

הפניית דף המשתמש שלך לדף אחר (שאינו דף השיחה שלך או דף משנה) מרגיזה אנשים מסוימים. הפנייה שכזו מקשה על הגעה לדף המשתמש שלך ועל כתיבת הערות אישיות וצפיה בתרומותיך. היוצא מן הכלל, כמובן, הוא הפניית דף המשתמש מהחשבון הישן שלך לחשבון החדש.

בעלות ועריכת דפים במתחם המשתמשים

[עריכה]

באופן מסורתי, ויקיחדשות מציעה חופש פעולה רחב למשתמשים כדי שיארגנו את מרחב המשתמש שלהם ככל העולה על רוחם. אך למרות זאת, הדפים הללו עדיין שייכים לקהילה:

 • תרומות, כמו גם תמונות, חייבות להיות תחת רשיון cc-by 2.5, כמו הערכים.
 • באופן עקרוני, משתמשים אחרים יכולים לערוך את דפים במרחב המשתמשים.
 • כללי ההתנהגות בין חברי הקהילה, וביניהם גם ויקיחדשות:בלי התקפות אישיות, תקפים לגבי דפים במרחב המשתמשים בדיוק כמו בכל מקום אחר.
 • במקרים מסוימים, חומר שאינו מקדם את מטרותיה של ויקיחדשות יוסר מדף המשתמש (ראו למטה).

ככלל, אם יש לכם חומר שאינכם רוצים שאחרים יערכו, או שאינו מתאים לוויקיחדשות בדרך כלשהי, אנא פרסמו אותו באתר אינטרנט פרטי. שירותי אחסון רבים מציעים אפשרות זו בחינם.

שימוש בהגנה בדפי משתמש

[עריכה]

כמו ערכים, דפי משתמש הופכים לעיתים למטה מצדם של משחיתים, ובמקרים נדירים מאוד, גם לנושאים למלחמת עריכה. כאשר מלחמות עריכה או השחתות אינן נפסקות, יש לחסום את הדף מעריכה.

השחתות של דף משתמש קורות בעיקר למפעילי מערכת, בעת שהם מנסים לטפל במשחיתים. מפעילים רשאים להגן על דפי המשתמש שלהם כשיש בכך צורך, והם רשאים לערוך דפים מוגנים במרחב המשתמשים. במקרים הנדירים בהם דפי משתמש של ויקיכתבים שאינם מפעילים מושחתים, יבקש המשתמש ממפעיל שיגן עבורו על הדף, עד אשר תחלוף הסערה.

השחתת דפי שיחת משתמש היא תופעה נפוצה פחות. בדרך כלל שחזור יספיק. חסימה יכולה לעזור במקרה של השחתה חוזרת ונשנית. במקרים נדירים, ניתן להשתמש בהגנה, אך יש לראות בכך אפשרות אחרונה, בהתחשב בחשיבות דפי השיחה לפרויקט.

יש ולנסות לבטל את ההגנות על דפי המשתמשים מהר ככל האפשר.

במקרים מסוימים, ננעלים דפי משתמש באופן קבוע. לרוב, נעילה שכזו מופעלת על דפי משתמש של טרולים, בשל החדרת מידע הרסני לוויקיחדשות (הטעיית מנועי חיפוש, הפצת דיבה, קריאה לביצוע פשע וכדומה).

מחיקה

[עריכה]

אם חברי הקהילה מודיעים לך שהם היו מעדיפים שתמחק חומר ממרחב המשתמש שלך, עדיף יהיה אם תציית, לפחות לעכשיו - חומר שכזה מותר רק בהסכמת שאר הקהילה. לאחר שאתם נמצאים כשנה, וכתבתם הרבה ערכים טובים, ייתכן שהקהילה תהיה יותר סלחנית כלפיכם. לחילופין, אתם יכולים להעלות את החומר לאתר אחר, ולקשר אליו מדף המשתמש.

במידה ולא תשתפו פעולה, נסיר בסופו של דבר חומר שאינו הולם, אם בידי עריכת הדף (אם רק חלק ממנו אינו הולם) או בידי הפיכתו להפנייה לדף המשתמש הראשי.

במקרים קיצוניים, דף המשנה שלכם עשוי להמחק, בעקבות הצבעת מחיקה. נבקשכם שלא ליצור מחדש דפים שנמחקו בנוהל זה: אם תעשו זאת, הדבר יהווה עילה לחסימתכם. אנא כבדו את שיקול דעתנו בכל הקשור למה שראוי או לא ראוי.

לאיזה מידע נוסף ניתן לגשת דרך דף המשתמש לי?

[עריכה]

בנוסף למידע הרגיל הנגיש מדף המשתמש, כמו היסטוריית השינויים, שיחה וכד', משתמשים אחרים בוויקיחדשות יכולים ללחוץ על "תרומות המשתמש" בצד ימין למטה, כדי לראות את השינויים שביצעת לאורך הזמן.

משתמשים שמבקרים בדף המשתמש שלך יכולים ללחוץ גם על "שלח דואר-אלקטרוני למשתמש זה" במידה והזנת כתובת דואר אלקטרוני בדף ההעדפות שלך.