לדלג לתוכן

ויקיחדשות:ויקיכתבים

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

ויקיכתבים הם אנשים הכותבים ועורכים מאמרים בוויקיחדשות.

הרשאות הוויקיכתבים[עריכה]

כל הוויקיכתבים שווים, ודעתם נחשבת באותה מידה, בין אם בדיונים העוסקים בערכים, במחיקה או בקביעת מדיניות. במקרה של מחלוקת מתקבלות החלטות באמצעות הצבעה דמוקרטית בין הוויקיכתבים.

עם זאת, קיימת היררכיה מסוימת בין הוויקיכתבים השונים. ההבדלים אינם מתבטאים בסמכות, אלא ביכולות עריכה טכניות.

  • משתמש אקראי – כל משתמש שלא נרשם במערכת. גם משתמש אקראי יכול לקרוא ערכים ולערוך אותם.
  • משתמש רשום – משתמש שנרשם בוויקיחדשות. הרישום מקל על הוויקיכתבים האחרים להכיר את המשתמש וליצור איתו קשר. בדרך כלל, עבודתו של משתמש רשום תוערך יותר על ידי הוויקיכתבים האחרים. בנוסף, הרישום תורם לפרטיותו של המשתמש: בעוד שמשתמש אקראי מיוצג בוויקיחדשות לפי כתובת ה-IP שלו, משתמש רשום מוצג באמצעות הכינוי שבחר לעצמו. למשתמש הרשום הרשאות עריכה מורחבות מעט לעומת אלו של המשתמש האנונימי: יש באפשרותו להעלות תמונות, לשלוח הודעות דואר אלקטרוני למשתמשים אחרים ולהעביר (לשנות) את שמם של דפים. לפרטים נוספים ראו: ויקיחדשות:למה ליצור חשבון?.
  • מפעיל מערכת – משתמש שניתנו לו הרשאות מורחבות המאפשרות לו להתמודד עם השחתת ויקיחדשות. למשתמש בעל הרשאה זו יש היכולת למחוק דפים מהשרת, לשחזר אותם, למנוע ממשתמשים אחרים את היכולת לערוך דפים, לנעול דפים וכדומה. לתפקיד זה מתמנים ויקיכתבים ותיקים ומנוסים, המכירים היטב את הנפשות הפועלות ואת כללי ויקיחדשות. לפרטים נוספים ראו ויקיחדשות:מפעיל מערכת.
  • ביורוקרט – למשתמש בעל הרשאה זו ניתנות כל הסמכויות של המפעילים, בתוספת האפשרות להפוך משתמשים רשומים רגילים למפעילים. בוויקיחדשות אין בשלב זה ביורוקרט, ומפעילים ממונים על ידי הדיילים (להלן).
  • דייל – משתמש זה מסוגל לעבור בין כל המיזמים של קרן ויקימדיה ולמנות את עצמו לאיזה תפקיד שיבחר: מפעיל, ביורוקרט ואף מפתח (ראו להלן). בנוסף, דיילים יכולים למנות כל משתמש בכל מיזם לכל תפקיד באשר הוא.
הדיילים (שלושים במספר) ממונים על התחזוקה של המיזמים השונים. הם אינם עוסקים בבעיות טכניות, ואי אפשר לפנות אליהם בבקשות לטיפול בבאגים.
לוויקיחדשות העברית אין נציגים בקרב הדיילים. לפרטים נוספים ראו מטא-ויקי:דיילים.
  • מפתח – למשתמשים אלו יש גישה לכל מסד הנתונים, והם מסוגלים לטפל בכל הבעיות הטכניות. המפתחים אינם מטפלים בבעיות פנימיות של אתרי ויקימדיה, אלא רק בנושאים הטכניים. לפרטים נוספים ראו מטא-ויקי:מפתח.

רשימות[עריכה]

רשימה אוטומטית של כל מי שיצרו חשבון בוויקיחדשות נמצאת כאן, אך יש לציין שרבים מאנשים אלו רק יצרו חשבון ומעולם לא ביצעו עריכות בוויקיחדשות. אם אתם זקוקים לעזרה ורוצים לפנות לאחד הפעילים באופן אישי, ייתכן שתעדיפו לפנות לאחד ממפעילי המערכת. רשימת מפעילי המערכת נמצאת כאן.