לדלג לתוכן

ויקיחדשות:הודעה לעתונות

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

ההשקה של ויקיחדשות

[עריכה]

16.12.2005

ב-15 בינואר 2001, קבוצת אנשים החלה בחוויה נועזת: היא נתנה לכ-10% מהעולם (אותם אנשים עם גישה לאינטרנט) ליצור אנציקלופדיה בכל השפות, לתמיד. במשך החודשים והשנים, זו לא רק הטכנולוגיה שהפכה את החלום למציאות, אלא קהילה נהדרת ומסורה של מתנדבים שכתבו ערכים ועיצבו את הנהלים והקוים המנחים של המיזם. הם עשו כך תוך השתתפות בתהליך פתוח והתנדבותי, באמונה באפשרות של קונצנזוס, ברצון לטוב ביותר בשביל האנושות ובאהבה את רוח האדם.

הרעיון מאחורי המיזם החדש של קרן ויקימדיה, ויקיחדשות, הוא תעוזתי בהרבה. ויקיחדשות הוא מקור חדשות בעל תוכן חופשי. אנו רוצים ליצור מקור חופשי של חדשות, המתגבר על ההבדל הדיגיטלי בו כל אדם מוזמן לתרום דיווחים על אירועים קטנים וגדולים, אם מחוויה אישית, ואם מסיכום ממקום אחר. ויקיחדשות הוקם על הרעיון שאנו מעדיפים ליצור משהו חדש מאשר להרוס משהו ישן. הוא הוקם על האמונה שאנו יכולים ביחד לבנות משאב גדול ומיוחד שיכול להעשיר את נוף התקשורת.

בזמן שוויקיחדשות שמה למטרה להיות יום אחד מקור יעיל בעצמה, היא גם תספק אלטנרטיבה לסוכנויות חדשות קנייניות כמו "רויטרס"; היא תאפשר ליחידות תקשורת עצמאיות להשיג מידע חדשותי איכותי בחינם כדי להשלים את הדיווח שלהם. בזכות הסרת זכויות היוצרים, כולם יכולים ליצור מקור חדשות חופשי משלהם—אפילו כזה שלא נטרלי—על בסיס עבודתנו. אפילו אם המאמרים שלנו יהיו בתחילה מעטים, הם יהיו חופשיים, זמינים תמידית ולא דורשים הרשמה לפני הקריאה.

בזמן שאנו מתמודדים עם אתגרים חדשים רבים, ויקיחדשות תאמץ את עקרונות המפתח שעשו את ויקיפדיה ושאר אתרי ויקימדיה למה שהם היום: נטרליות, תוכן חופשי, ותהלך קבלת החלטות פתוח.

אנו שואפים לקדם את הרעיון של 'עיתונאות אזרחית' בגלל שאנו מאמינים שכולם יכולים ליצור תרומה מועילה לצביעת התמונה הגדולה של מה שקורה בעולם סביבנו. הגיע הזמן ליצור מקור חדשות חופשי, על ידי האנשים ובשביל האנשים. אנו מזמינים אתכם להצטרף אלינו במאמץ בעל פוטנציאל לשנות את העולם של דיווחי החדשות לתמיד.

ויקיחדשות יהיה מקור ידיעות ובידור. אנו נקבל בברכה תורמים ונעודד אותם לחקור קונספטים שונים להצגת מידע מעניין וחדש. אנו נחפש פורמטים שונים להציג את התוכן שלנו, ונחתור לפתוח דלתות שיאפשרו לאנשים מסביב לעולם להנות מעבודתנו.