לדלג לתוכן

ויקיחדשות:הצהרת משימה

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

לבנות אתר אינטרנט שמציג תוכן מעודכן, רלוונטי, מעניין ומהנה ללא דעות קדומות

[עריכה]

ב-15 בינואר 2001, קבוצת אנשים החלה בחוויה נועזת: היא נתנה לכ-10% מהעולם (אותם אנשים עם גישה לאינטרנט) ליצור אנציקלופדיה בכל השפות, לתמיד. במשך החודשים והשנים, זו לא רק הטכנולוגיה שהפכה את החלום למציאות, אלא קהילה נהדרת ומסורה של מתנדבים שכתבו ערכים ועיצבו את הנהלים והקוים המנחים של הפרויקט. הם עשו כך תוך השתתפות בתהליך פתוח והתנדבותי, באמונה באפשרות של קונצנזוס וברצון לטוב ביותר בשביל האנושות.

הרעיון מאחורי פרויקט ויקיחדשות הוא לא פחות נועז. ויקיחדשות הוא מקור חדשות בעל תוכן חופשי, והוא תת-מיזם של קרן ויקימדיה. אנו רוצים ליצור מקור חופשי של חדשות המתגבר על הפער הדיגיטלי, בו כל אדם מוזמן לתרום דיווחים על אירועים קטנים וגדולים- אם מחוויה אישית, ואם מסיכום ממקום אחר. ויקיחדשות הוקם על בסיס הרעיון שאנו מעדיפים ליצור משהו חדש מאשר להרוס משהו ישן. הוא הוקם מתוך האמונה שביחד אנו יכולים לבנות משאב גדול ומיוחד שיכול להעשיר את נוף התקשורת.

בזמן שוויקיחדשות שמה למטרה להיות יום אחד מקור יעיל בעצמה, היא גם תספק אלטרנטיבה לסוכנויות חדשות קנייניות כמו "רויטרס"; היא תאפשר ליחידות תקשורת עצמאיות להשיג מידע חדשותי איכותי בחינם כדי להשלים את הדיווח שלהם. בזכות הסרת זכויות היוצרים, כולם יכולים ליצור מקור חדשות חופשי משלהם—אפילו כזה שלא ניטרלי—על בסיס עבודתנו. אפילו אם המאמרים שלנו יהיו בתחילה מעטים, הם יהיו חופשיים, זמינים תמידית ולא דורשים הרשמה לפני הקריאה.

בזמן שאנו מתמודדים עם אתגרים חדשים רבים, ויקיחדשות תאמץ את עקרונות המפתח שעשו את ויקיפדיה ושאר אתרי ויקימדיה למה שהם היום: נטרליות, תוכן חופשי, ותהליך קבלת החלטות פתוח.

אנו שואפים לקדם את הרעיון של עיתונאות אזרחית בגלל שאנו מאמינים שכולם יכולים ליצור תרומה מועילה לצביעת התמונה הגדולה של מה שקורה בעולם סביבנו. הגיע הזמן ליצור מקור חדשות חופשי, על ידי האנשים ובשביל האנשים. אנו מזמינים אותך להצטרף אלינו במאמץ בעל פוטנציאל לשנות את העולם של דיווחי החדשות לתמיד.

ויקיחדשות תהיה מקור ידיעות ובידור. אנו נקבל בברכה תורמים ונעודד אותם לחקור היבטים שונים להצגת מידע מעניין וחדש. אנו נחפש צורות שונות להציג את התוכן שלנו, ונחתור לפתוח דלתות שיאפשרו לאנשים מסביב לעולם להנות מעבודתנו.