ויקיחדשות:מבזק חדשות

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

במקרה של התרחשות אירוע חדשותי בעל חשיבות רבה, עלינו להיערך על מנת לספק את הסיקור הטוב ביותר האפשרי. להלן הנחיות לעזרתכם:

רגעים ראשונים[עריכה]

פרסמו מאמר[עריכה]

חשוּב ליצור מאמר על האירוע לפני שמספר כתבים יעלו מאמרים שונים באותו זמן. גשו למרחב העבודה בכדי ליצור את המאמר. שנו את תג ה{{בהתהוות}} לתג ה {{פרסום}} כדי שהמאמר יופיע בעמוד הראשי ואנשים יוכלו לראות אותו. רק במקרה של מבזקי חדשות אתם יכולים לפרסם מאמרי חדשות לא גמורים.

ניתן לסמן מבזקי חדשות על ידי הוספת התג {{מבזק}} לראש המאמר. התג מוצג בכדי להסביר לקוראים שמידע זה עשוי להשתנות במהירות כשפרטים נוספים יתגלו, ומיועד להסרה במהירות האפשרית.

ציינו את המקורות[עריכה]

ציינו את המקורות ברגע שאתם מוצאים אותם. אם אתם שומעים על האירוע ברדיו או צופים בטלוויזיה, הוסיפו את התג {{מקורי}} בחלק של המקורות, והסבירו מאוחר יותר בדף השיחה במה אתם מאזינים או צופים, ומה נאמר שם.

עדכנו את הכותרות הראשיות[עריכה]

עדכנו את הכותרת הראשית בהקדם האפשרי.

התפתחויות אחרונות[עריכה]

התחברו ל-IRC[עריכה]

במהלך מבזקי חדשות, אתם עשויים לרצות להצטרף לערוץ ה-IRC (Internet Relay Chat שלנו כדי לעזור לתאם דברים. אתם לא חייבים להשתמש ב-IRC, זה רק אמצעי שעוזר לתקשורת בזמן אמת. יש לנו את ערוץ #wikinews בשרת irc.freenode.net. ערוץ זה הוא בינלאומי ולא בהכרח עברי. ה-IRC מאפשר לכולם לדבר בזמן אמת, למצוא מקורות, ולשוחח על אירועים. אם אין לכם תוכנת צ'אט, אתם יכולים להשתמש בממשק האינטרנט שלנו.

מצאו מקורות[עריכה]

ברגעיו הראשונים של אירוע משמעותי, אנו זקוקים למקורות בהקדם האפשרי. ניתן לפרסם את המקורות בערוץ ה-IRC שלנו, ולהוסיף אותם למאמר.

צמצמו התנגשויות עריכה[עריכה]

כשמספר העורכים שעובדים על המאמר עולה, התנגשויות העריכה הופכות ליותר נפוצות. יש כמה צעדים שאתם יכולים לעשות כדי להוריד את מספר התנגשויות העריכה.

  1. חלקו את המאמר לפסקאות. אתם יכולים לחלק את המאמר לפסקאות, אם תשימו ==כותרת הפסקה== בתחילת הפסקה. כדי למנוע התנגשויות עריכה, ערכו פסקה אחת ולא את המאמר כולו.
  2. כתבו את התוספות שלכם במקום אחר, ואז הוסיפו אותם למאמר. במקרים רבים, קל יותר לכתוב את התוספות שלכם למאמר במקום אחר, לפני שאתם מוסיפים אותם למאמר שנערך במהירות. הדרך הפשוטה ביותר לעשות את זה היא לפתוח מסמך חדש במחשב שלכם עם תוכנת עורך מלל. רק אחר כך הוסיפו את התוספות למאמר. שימו לב שאתם לא מוחקים מידע חדש: בינתיים סביר להניח שהמאמר כבר נערך.

להתפתחויות חדשות- פתחו מאמרים חדשים[עריכה]

המאמר הראשי יכול לכסות את האירוע העיקרי. אולם, להתפתחויות חדשות - תגובות ממנהיגים פוליטיים, עדכונים על מצב הנפגעים, מעצרים וכו'- פתחו מאמרים חדשים. זכרו שאנחנו שירות חדשות, לא אנציקלופדיה, ואנחנו רוצים להדגיש התפתחויות חדשות לקוראים שלנו ברגע שהם נבדקו.

שינוי שם למאמר[עריכה]

המנעו משינוי שמות למאמרים אם הדבר אפשרי, מאחר שזה פוגע בקישורים לאתר שעלולים להיות. ניתן לעשות זאת אם בוחרים כותרת לסיפור שמיוחדת לאירוע, אבל לא מלאה ביותר מדי פרטים, מפני שבאירועים האלו, הפרטים עלולים להשתנות לעיתים דחופות.

אחרי שמספר שעות חלפו מהדיווח המקורי, כל עדכון משמעותי לדיווח שנבדק, צריך להיפתח כעדכון חדש במאמר חדש. אל תשנו כליל ותשנו את השם של מאמרים ישנים בשביל עדכון.

לעיתים כשהאירוע מתפתח, יש צורך לשנות את שמם של מאמרים עם מידע לא נכון בכותרת. במקרה של שינוי שם, עדכנו את כל ההפניות הישנות. חזרו לדף ההפנייה שנוצר כשהדף הועבר, ולחצו על "דפים המקושרים לכאן" בתיבת הכלים מימין. שנו את כל ההפניות הקיימות כך שיצביעו על הכותרת החדשה.

דיווחים מהשטח[עריכה]

אם אתם מחוברים לרשת ליד מקום האירוע, הוסיפו הערה בדף השיחה של המאמר, שמתארת איפה אתם, והוסיפו הערות לדיווחים המקוריים. לעיתים קל יותר להוסיף עדוכנים מהירים בדף השיחה שם עורכים אחרים יכולים להוסיף זאת למאמר, במיוחד כשמידע מהשטח שעלול להתברר כשמועות, יכול להבדק על ידי אחרים עם גישה למידע רחב יותר.

אם הדבר אפשרי, צלמו תמונות במצלמה דיגיטלית או בטלפון נייד, והעלו אותם לוויקישיתוף.