לדלג לתוכן

ויקיפדיה אופה לחם בסין? לא בדיוק, אבל קרוב

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

30 באוקטובר 2007

סמליל ויקיפדיה.

אם אתם חיים מאחורי "חומת-האש הסינית הגדולה", הרי שאינכם בעלי גישה ישירה לוויקיפדיה, אנציקלופדיה מקוונת אהודה במיוחד. אבל אתם יכולים לאכול ויקיפדיה.

או וקיפדיה, למעשה.

יומני-הרשת החלו לדווח באחרונה כי המרכולים בסין מוכרים לחם "וקיפדיה", המיוצר על-ידי חברת "בייג'ין וקיפדיה מזון בע"מ". רק הבדל של אות אחת מהאנציקלופדיה הנודעת, אך על פניו הדבר נראה כמוצר חדש של חברה חדשה.

אפילו השם הסיני (wei bǎi kē) דומה עד מאוד לשם של ויקיפדיה בסינית (wei ji bǎi kē), והשמות אף כוללים שתי אותיות משותפות. המלים "bǎi kē" משמעותן אנציקלופדיה, מונח שאינו בעל קשר בלתי-אמצעי כלשהו למצרכי מזון אפויים דוגמת לחם.

גבר עבדקן נשקף מעל גבי האריזות; יומן-הרשת Blognation העלה את ההשערה המבודחת-למחצה כי אין המדובר אלא בג'ימבו ויילס, מייסד ויקיפדיה.

מנהלת התקשורת של קרן ויקימדיה, סנדרה אורדונס, שועשעה קלות מבחירת שם המותג הסינית, בהעירה כי "אם [גולשי האינטרנט בסין] אינם יכולים לגשת לוויקיפדיה וירטואלית, למצער ביכולתם ליהנות ממנה בארוחת הבוקר."

בעוד קרן ויקימדיה איננה מהווה חלק מתעשיית המאפים, הרי שהיא כיום מחפשת אחר "לחם" מסוג אחר לגמרי. ארגון-הצדקה ששכנו באמריקה מקיים בימים אלה ממש מבצע גיוס-תרומות, וזאת על מנת לסייע למימון הוצאות הפעלת מיזמי הקרן (ובראשם ויקיפדיה, האנציקלופדיה הגדולה בעולם), סיוע למדיניות מתפתחות ועוד.

מקורות

[עריכה]