ונצואלה הזיזה את שעונה חצי שעה אחורה ויצרה אזור זמן חדש

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

10 בדצמבר 2007
אתמול (יום ראשון) בשעה 3 לפנות בוקר (9 בבוקר לפי שעון ישראל) הסיטו אזרחי ונצואלה את מחוגי השעונים חצי שעה לאחור, והשעה נקבעה ל-2:30 לפנות בוקר. בכך יצרה ונצואלה אזור זמן חדש: UTC-4:30.

מיום ראשון, 9 בדצמבר 2007, מאחר שעון ונצואלה בארבע שעות וחצי אחרי הזמן האוניברסלי המתואם, או שש שעות וחצי אחרי שעון ישראל (בחורף). צעד זה יוצר למעשה אזור זמן חדש, ומנתק את ונצואלה מהסדרי קביעת הזמן של שכנותיה. הצעד הוא יוזמה של נשיא ונצואלה הוגו צ'אווס.

היוזמה מחדשת למעשה את הסדר קביעת הזמן שנהג בוונצואלה עד ה-31 בדצמבר 1964. בלילה שבין יום זה ל-1 בינואר 1965 הוזזו השעונים בוונצואלה חצי שעה קדימה, כך שהשעה בה הותאמה לזו שאצל שכנותיה. כעת הוחזר המצב לקדמותו.

צ'אווס נימק את הצעד בכך שילדים ייהנו מאור יום רב יותר בשעת היציאה לבתי הספר. צ'אווס אמר בעניין זה לעיתונאים שלא אכפת לו אם אנשים חושבים שהוא משוגע. צ'אווס הגיב כנראה לתחושה כי הזזת השעון היא גחמה, או חלק ממדיניות לבודד את ונצואלה. בוונצואלה גוברת האופוזיציה לצ'אווס והוא אף הפסיד במשאל עם על שינויים שביקש להכניס בחוקת ונצואלה.

ונצואלה מצטרפת לקבוצה של מדינות שיש להן אזורי זמן ייחודיים, ביניהן איראן, אפגניסטן, הודו, נפאל, מחוז ניופאונדלנד בקנדה ומחוזות מסוימים באוסטרליה ובניו זילנד. בוונצואלה לא מונהג שעון קיץ, ולפיכך שינוי השעה יהיה תקף בכל ימות השנה.

מקורות[עריכה]