ועדת הכספים של הכנסת שללה הטבות פרישה מבכירי שלטון שהואשמו בקלון

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

30 ביולי 2007
בהצבעה פה אחד אישרה היום (שני) ועדת הכספים של הכנסת את הצעתו של חבר הכנסת חיים אורון ממפלגת מרצ לשלול זכויות פרישה רבות מבכירים שלטון שהואשמו בדבר עבירה ונקבע כי יש עליהם קלון. ההצבעה עברה פה אחד בוועדה לאחר דיון ממושך, אשר החל עוד בפגישותיה הקודמות. ההצעה שוללת ההטבות משרים, ראשי ממשלה, שופטים אך ככל הנראה התפקיד הרלוונטי ביותר לגביו חלה ההצעה הוא נשיא מדינת ישראל.

בעוד שההחלטה לא נוסחה ישירות כלפי הנשיא לשעבר משה קצב, המואשם בסעיפי עבירות מין שונים, עיקר ההתייחסות לגביה הייתה בהקשרו. ההחלטה מונעת מקצב ומכל בכיר אחר, באם יורשע בעבירות שיש עימן קלון, מספר הטבות פרישה פטורות ממס, ביניהן דירת שרד, לשכה, עוזרים ונהג וחשבון אירוח של 928 שקל בחודש. עם זאת ההחלטה לא מסירה את הפנסיה הנדיבה לה זוכים הבכירים, 46,278 שקלים לחודש במקרה של קצב, זכותם לסבסוד מלא לטיפול רפואי להם ולבנות זוגם ומימון הוצאות טלפון ועיתון.

חברי הוועדה מיהרו לברך על ההחלטה שהעבירו. בין השאר צוטט ח"כ אורון ב"גלי צה"ל" על ידי הכתבים מתן חודורוב וטל שורר מסביר את ההחלטה: "אדם מן היישוב לא מקבל בית שרד. למה הוא לא מקבל את ההטבה? כי הוא לא נשיא המדינה. אם נשיא המדינה מתנהג כפי שאסור שנשיא מדינה יתנהג - ההטבה נמנעת ממנו".

מנגד מיהרו אחרים להעיר כי בתנאי הסדר הטיעון עם קצב לא נקבע כי יש עם העבירות בהן יודה קלון, ועל כן יתכן וההחלטה כלל לא תחול עליו. הסוגיה עלתה גם בדיון בג"ץ בנושא קצב. הסדר הטיעון כולל סעיפים קלים יחסית לעומת הסעיפים למולם היה אמור קצב לעמוד במקור. סעיפי אונס נמחקו ובמקומם נותרו סעיפים בודדים, מהם החמור ביותר על מעשה מגונה שלא בהסכמה. בדיון בג"ץ התייחסה נשיאת בית המשפט העליון דורית בייניש לסעיפים ואמרה כי לעומת פרשת חבר הכנסת חיים רמון, מדובר בפרשה קלה יותר. מכאן מיהרו רבים להסיק שמכיוון שרמון לא הורשע בקלון וחזר לחיים הציבוריים, כך יוכל גם קצב.

ראו גם[עריכה]

מקורות[עריכה]