חוק חדש בסין יאסור שימוש וייצור שקיות פלסטיק

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
9 בינואר 2008

סין, המדינה בעלת האוכלוסיה הרבה ביותר בעולם, תאסור החל מיוני 2008 השימוש בשקיות פלסטיק. האיסור יחול למעשה על שקיות פלסטיק "חינמיות", אותן נוהגים לחלק מכולות וסופרמרקטים עבור נשיאת המצרכים. בנוסף, יאסרו גם הייצור, המכירה והשימוש בכלל בשקיות פלסטיק דקות במיוחד, אשר הוגדרו על ידי החוק כשקיות בעובי 0.025 מילימטר. מטרת הצעד היא להביא לצמצום בפועל של כמות שקיות הפלסטיק בהן משתמשים תושבי סין, אשר לפי הערכות מגיעה לכ-3 מיליארד שקיות ביום.

הרקע לצעד הוא נסיון הממשל הסיני להביא לירידה בכמויות הנפט הגולמי אשר בשימוש תעשיית שקיות הפלסטיק במדינה. על פי הטיימס, תעשיית השקיות בסין צורכת מדי שנה כ-5 מליון טונות של נפט גולמי, המשמש ליצירת השקיות. תהליך הייצור בעזרת הנפט הגולמי גורם לזיהום רב והשקיות עצמן לרוב אינן ממוחזרות. כתחליף לשקיות הפלסטיק הודיעה ממשלת סין כי תעודד את תושביה לחזור להשתמש בשקי וסלי בד בשביל לנשוא את פירותיהם ומצרכיהם.

יש אשר יכנו הצעד מעט מפתיע עבור מדינה אשר גונתה עקב רמת הזיהום הגדולה הנפלטת מתעשיותיה ותורמת לאפקט החממה. עם זאת, על אף שהסכימו כי מדובר בצעד חיובי, פעילים סביבתיים העירו כי לא צמצום בייצור שקיות הפלסטיק הוא שיביא לירידה המיוחלת ברמות הזיהום אשר סין מייצרת. בכל אופן, אין היא המדינה הראשונה לפעול כך. מספר מדינות קדמו לסין במדיניות כללית המגבילה או אף אוסרת על השימוש בשקיות בנסיון להקטין את הזיהום הסביבתי אשר נוצר מאופן יצורן. כך, בין השאר, החליטו רשויות אוגנדה ודרום אפריקה עוד קודם לכן על צעדים דומים. ואם לא מדינות - אזי מספר בעלי עסקים ורשתות שיווק ברחבי אירופה החליטו לצמצם בשימוש בשקיות הפלסטיק מיוזמתם, ללא זרז ממשלתי או חוקתי.

מקורות[עריכה]