חנוכה בעולם: אובמה וסגנו הדליקו חנוכיה, ונשיא טורקיה, ארדואן, שלח ברכה לחג

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
17 בדצמבר 2014

הערב נדליק נר שני, ובעולם חוגגים יחד איתנו את החנוכה.

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, וסגנו, ג'ו ביידן, הדליקו חנוכיית ענק בבית הלבן ונשאו דברי ברכה לעם היהודי. "במשך שמונת ימי החנוכה, יהודים ברחבי ארה"ב, ישראל ושאר העולם יציינו את הניצחון ההיסטורי של החירות על הדיכוי ויחדשו את האמונה שלהם בנסים, גדולים וקטנים", אמר אובמה, והוסיף כי "האומץ של המכבים מזכיר לנו שאנחנו יכולים להתגבר על דברים שנראים כבלתי-אפשריים. נרות המנורה מזכירים לנו שאפילו לאור הקטן ביותר יש את הכוח להאיר דרך האפלה. הנס שבלב חנוכה – השמן שהחזיק לשמונה ימים – מזכיר לנו שאפילו כשהעתיד לא בטוח, הימים הטובים ביותר שלנו עוד יגיעו". לאחר מכן, הדליק אובמה יחד עם סגנו חנוכיית ענק.
גם בארצות הברית, נעשו שני אזכורים טלווזיונים לחג. בסדרת הטלוויזיה "סאות' פארק" נראה קייל, דמות יהודית אשר מהווה לאחת מהמרכזיות בסדרה, מדליק נר שני בחנוכייתו ומברך. בסדרת הטלוויזיה "משפחת סימפסון", נראות הדמויות היהודיות אוכלות את ארוחת החג ליד חנוכיה שהדליקו מבעוד מועד.

בטורקיה, שלח הנשיא ארדואן ברכת חג ליהודים. "האזרחים היהודיים שלנו, אשר אימצנו לחיקנו בתקופות הקשות והעצובות ביותר של ההיסטוריה, ואשר עמם חיינו באחדות, הרמוניה וכבוד הדדי במשך מאות, בערש הציוויליזציה של אנטוליה, הם חלק מהותי מטורקיה", אמר ארדואן. כמו כן, ראש עיריית אינסטנבול, קדיר טופבש, אמר כי "חגיגות דתיות הן חלק חשוב מחיינו החברתיים, ועליהן נשענת החברה", והוסיף כי "אלה גם הימים הטובים ביותר להזכיר לנו לחלוק, לשתף ולהפגין סובלנות, בחיינו המשותפים יחד".