לדלג לתוכן

חצי הגמר הראשון: לא כל יום עסל - טורקיה הפסידה 2-3 לגרמניה

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

25 ביוני 2008
14 שחקנים בלבד, בלי ניהאט או וולקן דמירל - זה מה שהיה לפתיח' טרים, מאמן נבחרת טורקיה לעבוד עימו בנסיון להגיע לגמר יורו 2008. שילוב של פציעות והשעיות ובעיקר הרבה מזל רע איזנו את המזל הטוב של טורקיה, אשר עד עתה ניצחה רק בדקות הסיום. נבחרת גרמניה, אמנם גם היא לא בהרכב מלא, לא הייתה אמורה לדאוג יותר מדי, או לפחות לא בדקות הפתיחה. אבל טורקיה נתנה לגרמניה סיבות לדאגה, ואולי בהתחשב בדרך המשחק הגרמני - דווקא לגרמניה יש סיבות לדאגה, והכל הלך הפוך. עדיין הייתה זו הנבחרת החלשה יותר שנזדקקה לגול בדקות הסיום, אבל הייתה זו דווקא גרמניה.

מחצית ראשונה - טורקיה עולה ליתרון מוקדם, אך מאבדת במהירות[עריכה]

אם טורקיה עולה ליתרון רק בסוף המשחקים, מדוע גרמניה מפחדת מהם בדקות הפתיחה? זאת שאלה שיכלו לשאול עצמם אוהדים רבים בעודם צופים בהתנהגות דיי מפתיעה ב-15 הדקות הראשונות של המשחק, כשהגרמנים פשוט לא יזמו מהלך טקטי סביר אחד. הטורקים לא התקשו להגיע להגיע למחצית המגרש הגרמנית, ולמעשה אף הוציאו מתפרצות ממרכז המגרש, אלא שגם עם אלו לא הצליחו לחדור את ההגנה הטובה ואת יינס להמן בשער.

קאזים קאזים היה הראשון להדגים בפני גרמניה כי אין בדעתם לשכב על המגרש, והוא הוביל המתקפה פעם אחר פעם יחד עם סנטורק. בדקה ה-13 בעיטה חזקה של קאזים הלכה למשקוף והריבאונד של סנטורק הורחק לקרן. ההדגמה לאו דווקא נועדה עבור גרמניה, אלא יותר עבור טורקיה, שעד אותו רגע עדיין שמרה שחקנים מאחור. מייד לאחר מכן כל השחקנים הטורקים התקדמו קדימה ולחצו את הגרמנים יותר ויותר לקו השער.

רק בדקה ה-16 נראתה התקפה גרמנית ראויה לשמה, אותה הוביל מיכאל באלאק, שכבר נראה לפרקים מיואש למדי מהופעתם של חבריו לנבחרת. שני נסיונות הורחקו לבסוף לקרן, שגם היא הורחקה במהירות על ידי השוער השני של הטורקים - רושטו. בנסיון לעצור את הזרם הטורקים הורידו הילוך, ואכן הגרמנים התקפלו אחרוה במהירות והטורקים חזרו להתקפה.

בדקה ה-21 דבר לא רגיל אירע - טורקיה עלתה ליתרון מוקדם. מאבק באגף ימין הגיע עד לפאתי הרחבה הגרמנית, משם הכדור הוגבה ל שבעט למשקוף. להמן עקב אחרי התנועה של הכדור וניסה לעצור אותו, אבל לא היה מוכן לכך שמהמשקוף יחזור לבוראל שעמד ברחבה ובעט בקלילות לשער. להמן עוד ניסה להתסובב ולעמוד בנתיב הכדור, אבל לא הצליח לעצור את הגול שחיכה כבר 20 דקות להכנס. 1-0 לטורקים, בעיקר באשמת גרמניה.

נבחרת גרמניה התעוררה מהגול של הטורקים, ומה שעמד לזכות הטורקים בתחילת המשחק הלך ונמוג. אמנם עדיין הגרמנים בילו זמן רב יותר בהגנה מאשר בהתקפה, אך זה הלך ודעך. עתה כשהגרמנים שחררו הכדור מהטורקים, לא היה זה רק כדי להדוף את ההתקפה הטורקית, אלא כדי לפתוח בהתקפה משלהם. הגרמנים לא ביקשו לתת לטורקיה להתרגל זמן רב מדי ליתרון, ו-4 דקות לאחר מכן שוויינשטייגר חדר לרחבה של רושטו בזמן שההגנה הטורקית התרכזה בפודולסקי שפרץ מאגף שמאל, ושכחה לבדוק אל מי הוא הולך להעביר הכדור. שוויינשטייגר לא היה צריך להתאמץ ואחרי החדירה המהירה הגיע הישר לכדור והכניס אותו פנימה כלאחר יד. גרמניה השוותה 1-1, טורקיה טרם הצליח להוביל למשך יותר מחמש דקות במשחק ביורו.

הרפיון הכללי במשחק הגרמני הותיר המשחק עדיין במרכז השדה או ברגלי שחקני חוד שלא הצליחו להשלים המטרה. על אף מספק נסיונות משני הצדדים, לרבות מתפרצת מהירה של פודולסקי שבעט גבוה מדי במקום למסור והחמצה דומה של שנטורק סמוך לתום המחצית הראשונה. שתי הנבחרות ירדו מהמגרש בתוצאה 1-1.

מחצית שנייה - ובתפקיד טורקיה: גרמניה[עריכה]

המחצית השנייה לא נפתחה בסערה, והארוע בעל העניין הראשון ארע רק בדקה ה-52 - וגם הוא לא הייתה בעיטה. לם הופל ברחבה הטורקית ודרש פנדל, אך השופט התעלם ממנו וממחאות כל הנבחרת הגרמנית ושריקות הקהל. רק בדקה ה-55 חזרו השחקנים לסיבה לשמה התכנסו, כתומאס היצלספרגר שחרר בעיטה ראשונה אל עבר שער כלשהו במחצית. אמנם הבעיטה שלו הייתה ממרחק 20 מטרים ולא מאיימת יותר מדי על שערו של רושטו.

הנבחרות עתה היו שקולות, על אף שהגרמנים הצליחו להשתחרר יותר פעמים מההגנה הטורקית ולהגיע לבעיטות אל עבר השער. בדקה ה-73 בוראל שוב איים על השער הגרמני, אבל הפעם להמן הצליח לתפוס הכדור בבטחה. מרגע זה שוב התהפכו כפות המאזניים והגרמנים היו אלו שדחפו להתקפה. המאמצים השתלמו בדקה ה-79, כשקלוזה ניצל טעות חמורה של רושטו ברחבה הטורקית כדי להעלות את גרמניה ליתרון סמוך לסיום המשחק.

כמובן שלא ניתן לסמוך על הנבחרת הטורקית שתכנע, לא משנה כמה הדבר יהיה עדיף לגרמניה. נראה שככל שהטורקים מרגישים כי הנה - הם עומדים להפסיד - כך הם מצליחים ליצור את היתרון הדרוש שלהם כדי לצאת עם ידם על העליונה. בדקה ה-86, מעט מוקדם עבור הטורקים, זה קרה שוב - לם לא שמר היטב על סריוגלו שהעביר כדור שטוח לסנטורק. סנטורק, שככל הנראה כבר התרגל למעמדים שכאלו בדקות הסיום, הבקיע את גול השיוויון והטורקים החלו בחגיגות עם 2-2 מול גרמניה, בטוחים כי משחק זה ילך בדרכם של המשחקים הקודמים.

למרבה הפתעתם, גרמניה למדה מהטורקים דבר מה, ובעוד שאלו הבקיעו גול שרק נראה חשוב 4 דקות לסיום המשחק, הרי שהגרמנים הבקיעו בדקה ה-90 עצמה. היה זה לם, אשר תיקן את הטעות ממקודם שכמעט וגזלה מגרמניה את הנצחון, ומכניע את רושטו בבעיטה בלתי ניתנת לעצירה. גרמניה חוגגת למול טורקיה ההמומה. הטורקים עוד קיבלו הזדמנות להאפיל על הגול של גרמניה עם בעיטה חופשית עמוק בזמן הפציעות, אבל מטין בועט אותה גבוה מעל השער והגרמנים מנצחים.

גרמניה תחכה למחר כדי לדעת מי תתמודד מולה בגמר היורו - נבחרת רוסיה או נבחרת ספרד. טורקיה תאלץ להתנחם בקרב על המקום השלישי מול המפסידה מבין השתיים, אך זהו פרס ניחומים מרשים למדי עבור נבחרת שמעטים נתנו לה סיכוי בתחילת הטורניר.

מקורות[עריכה]