טושיבה נכנעה ל"בלו ריי" - תפסיק לייצר HD-DVD

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
20 בפברואר 2008
דיסק Blu Ray - זכה לתמיכת האולפנים וחברות השכרת הסרטים

"מלחמת הפורמטים", כפי שנקרא המאבק הכלכלי בין שני פורמטי הדיסקים הדיגיטלים בהפרדה גבוהה (High Definition) - דיסקי ה-Blu-ray לעומת אלו בפורמט HD-DVD, הגיעה לסיומה. טושיבה, היצרנית הבלעדית של דיסקי HD DVD הודיעה כי היא תפסיק ליצרם, ובכך הביאה, ככל הנראה, לנצחון ה-Blu Ray במאבק.

במסיבת עיתונאים אמש הודיע ואישר נשיא טושיבה, אצוטושי נישידה כי טושיבה תפסיק את תוכניותיה לפתח את מוצרי ה-HD DVD. נראה כי הקש ששבר את גב הגמל בנושא היה הודעתם של אולפני האחים וורנר מה-4 בינואר כי הם "עוקרים" מה-HD-DVD ועוברים לפורמט ה-Blu Ray המתחרה. נישידה הודיע כי על אף השינוי תמשיך טושיבה לספק תמיכה ללקוחותיה שרכשו את מוצרי ה-HD DVD במשך 8 השנים הבאות.

בכך ניצחה סוני, המשווקת והמפתחת העיקרית של פורמט ה-Blu Ray, זאת בניגוד ל"מלחמת פורמטים" קודמת שניהלה, עת הפסידה עם פורמט קלטות הוידאו "בטא מקס" ל-VHS של חברת JVC. גם אז הנצחון הוכרע לאחר שאולפני הסרטים הגדולים העניקו תמיכתם לפורמט המנצח, אך במאבק זה זכתה סוני ליתרון נוסף בדמות רשתות הקמעונאות והשכרת הסרטים הפופולריות שהודיעו כי ישווקו סרטים בפורמט Blu Ray בלבד.

להכרעה גם משמעות רבה בקרב אחר של סוני - מול מיקרוסופט ב"חזית" קונסולות המשחק. קונסולת המשחק המובילה של סוני - PlayStation 3 משתמשת, מטבע הדברים, בפורמט ה-Blu Ray, בעוד שהקונסולה המתחרה של מיקרוסופט - ה-Xbox 360 - משתמשת בפורמט HD DVD.

מקורות[עריכה]