טלנסקי העיד על העברת הכספים לאולמרט; "אולמרט אהב עטים, סיגרים ושעונים"

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

27 במאי 2008
משה טלנסקי העיד היום (שלישי) בפני בית המשפט המחוזי בירושלים בנוגע למוערבותו עם ראש הממשלה אהוד אולמרט וגיוס הכספים שערך עבורו. טלנסקי העיד כי העביר לאולמרט 150,000 דולרים במהלך השנים, החל ממסע הבחירות של אולמרט לראשות עיריית ירושלים וכלה ב-2005, עת אולמרט כיהן כשר התמ"ת. בין השאר העיד טלנסקי כי העביר הכסף ישירות לאולמרט ולעיתים גם לראש לשכתו שולה זקן.

טלנסקי: הלוותי לאולמרט כסף לטיול באיטליה[עריכה]

בעדותו, שארכה מספר שעות, סיפר טלנסקי כי החל להעביר תרומות לאולמרט בתחילת שנות ה-90, כאשר האמין כי ישמש כראש עיר טוב לירושלים. בין השאר טען כי הציע לשלם לאולמרט בהמחאות, אך זה סירב ואמר כי עדיף שיעביר לו הכסף במזומן. לפיכך החל טלנסקי להעביר לאולמרט סכומי כסף גדולים במעטפות. הכסף, לטענתו, שימש לא רק לקמפיינים ולעיתים אף הלווה לאולמרט כספים.

בין השאר ציין כי מימן לאולמרט ולאשתו עליזה טיול לאיטליה ושילם על הוצאותיהם, זאת ב-2004. לדבריו של טלנסקי, הוא לא ציפה לתרומה מיוחדת בעקבות הכספים, אך עוד טען כי הכסף שהלווה לא הוחזר. טלנסקי המשיך ותיאר כיצד כספים שהעביר לאולמרט שימשו לעיתים להוצאות אישיות יותר, כמו שדרוג כרטיסי טיסה וכדומה. טלנסקי אפיין הדברים באומרו כי "אולמרט אהב עטים, סיגרים ושעונים".

חשד כי טלנסקי כיסה חובות בסך מאות אלפי דולרים עבור מסע הבחירות של אולמרט[עריכה]

ממסמכים עימם עומת טלנסקי במהלך חקירת פרקילטות המדינה נראה כי חברות אשר בבעלותו עזרו לכסות חובות בסך מאות אלפי דולרים של עמותת "ירושלים מלוכדת", אשר תמכה בקמפיין של אולמרט לראשות העירייה, וזאת מלבד העברות הכספים הישירות. טלנסקי טען כי מימון זה הוא תוצאה של מסמכים עליהם חתם עבור מקורבו של אולמרט, עו"ד אורי מסר ולא ידע את תוכנם או משמעותם בזמנו. מסר עצמו עשוי לשמש כעד מטעם התביעה.

טלנסקי הדגיש בעדותו כי לא חשב שעבר עבירה כלשהי, והיה בטוח כי כל המעשים והעברות הכספים היו תקינים. בשלב מסוים אף מירר בבכי כי ברצונו לשוב לארצות הברית כדי לשהות במחיצת אשתו החולה. בסיום העדות טלנסקי אכן שוחרר לשוב לארצו, ופרקליטיו של אולמרט ציינו כי יבקשו לבצע חקירה נגדית רק בעוד מספר שבועות, או אז יבקשו מטלנסקי לשוב ארצה. לדבריהם, החקירה הנגדית אשר יערכו לטלנסקי "תהיה דרמטית", אך סירבו להרחיב בדברים.

על אף העדות המוקדמת, גורמים בפרקליטות סירבו להתחייב להגשת כתב אישום כנגד אולמרט, וציינו כי האפשרויות עדיין פתוחות. אמנם מוסדה תשתית ראייתית מסוימת, אך טרם הוכח כי אולמרט שיחד את טלנסקי בדרך כלשהי, או עבר עבירה. עם חשיפתה החלקית הראשונה של הפרשה, לאחר צמצום צו איסור הפרסום אשר הוחל עליה בתחילה, הודה אולמרט במסיבת עיתונאים כי אכן היה בקשר עם טלנסקי וקיבל ממנו סכומי כסף, אך טען כי אלו נועדו רק למימון מסעות הבחירות שלו לעיריית ירושלים ולראשות מפלגת הליכוד.

מקורות[עריכה]