לדלג לתוכן

טענות אפגניות: ארה"ב הרגה עשרות אזרחים במתקפת טילים

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

12 ביולי 2008

מיקום איזור התקיפה מעל-גבי מפת אפגניסטן.

בניגוד להצהרות עבר של ארצות הברית, בכירים באפגניסטן חוקרים טענות ולפיהן מתקפת טילים מן האוויר שארעה ביום ראשון בנפת ננגהאר גבתה את חייהם של 47 אזרחים, שלא היו מחבלים כטענת ארצות הברית. ארצות הברית מתמודדת עם האשמות דומות בנוגע למתקפות אחרות שארעו יומיים קודם לכן באזור ספר אחר של אפגניסטן, בסמיכות לגבולות המדינה.

"אף פעם איננו מכוונים את כלי-נשקנו אל עבר אזרחים בלתי-מעורבים. אנו עושים מאמצים כבירים על-מנת להמנע מנפגים אזרחיים", כך מסר סגן רומי נילסון-גרין, דובר מטעם צבא ארצות הברית באפגניסטן.

מארווייס יאסיני, סגן-דובר בבית התחתון של המדינה, מתח ביקורת על העובדה שהמבצע לא תוכנן בשיתוף פעולה עם הכוחות האפגניים, בהוסיפו כי בעתיד "על כל המבצעים להערך בשיתוף פעולה ובתיאום מלאים עם כוחות הביטחון האפגניים."

יאסיני המשיך ואמר כי "פעולות אלה מעצימות את הניכור שבין ההמונים לבין הממשלה," וקרא לארצות הברית לפצות את משפחות הקורבנות, שלדברי מקורות מקומיים, נכחו בחתונה חגיגית בעת שארעה התקיפה. בורהאנאללה שינווארי, ראש צוות החקירה האפגני, הצהיר כי כל הקורבנות "היו אזרחים חסרי כל זיקה לטליבאן או לאל-קאעידה."

"טיל אחד סטה ממסלולו ופגע בחתונה מרובת-משתתפים", הסביר ג'אפור ח'אן, דובר מטעם מפקד המשטרה המקומית.

הפצת המידע ביחס לתקיפות האוויריות שנערכו ביום ראשון באה לאחר פרסום דו"ח של האו"ם העוסק במותם של אזרחים באפגניסטן. בדו"ח נכתב כי כשבע מאות אזרחים מצאו את מותם בנסיבות מיוחדות בשנה זו בלבד, כאשר כשני-שלישים מהם נהרגו על-ידי מחבלים ואילו היתר נהרגו כתוצאה מפעולות צבאיות.

מקורות

[עריכה]