יום לאחר הפריצה למצרים: חששות בישראל, הבטחות במצרים

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
24 בינואר 2008

יום לאחר פריצת ציר פילדלפי, החוצץ בין רצועת עזה ומצרים, החלו הגורמים המעורבים להעריך המצב מחדש. אמש (רביעי) פרצו פלסטינים את החומה המפרידה בין הרצועה למצרים ועברו בהמוניהם, זאת בעקבות המצור הכלכלי על עזה. לטענת הפליטים והגורמים השולטים בעזה מטעם החמאס, ברצועה נוצר משבר הומניטרי עקב הסגר שהוטל עליה על ידי מצרים וישראל, והפליטים רק ביקשו להשיג מזון ותרופות שנמנעו מהם.

עם זאת, גורמי ביטחון בישראל מעריכים עתה כי עם הפליטים נכנסו גם מחבלים, אשר מבקשים לחדור לישראל דרך חצי האי סיני. רשויות הביטחון במצרים ניסו במהלך היממות האחרונות לפקח על העוברים בפרצות, אך גורמים מספר העריכו כי מחבלים הצליחו להסתנן. לפני כשנה בוצע פיגוע ההתאבדות באילת לאחר שמחבל הסתנן לשטח ישראל בדרך זו ממש. המטה ללוחמה בטרור הוציא אזהרה לתיירים הישראלים בחצי האי סיני לשוב לישראל בהקדם מחשש לבטחונם.

ברק: המצרים יודעים תפקידם[עריכה]

אך לא רק בישראל - גם כוחות הביטחון המצרים נמצאים בכוננות ובחשש מפני תקריות אלימות עם הפליטים מהרצועה. נשיא מצרים, חוסני מובראק, הזהיר את הפליטים בנאום לרגל יום חג רשמי במצרים לבל יתעמתו עם הכוחות המצרים, כפי שקרה לפני מספר ימים במעבר רפיח. בכירי מערכת השלטון הישראלית תולים האחריות לטיפול במצב במצרים, ובין השאר התבטא אהוד ברק, שר הבטחון, באומרו כי "אני חושב שהמצרים יודעים מה תפקידם." משרד החוץ של מצרים הבטיח מצידו כי המצב הנוכחי הוא "זמני בלבד".

במקביל, דיווחים עיתונאים שונים מעלים ההשערה כי כל האירוע היה מתוכנן מראש זה חודשים רבים. גורמים בחמאס אשר התראיינו לגופי תקשורת הודו כי נערכו טיפולים להחלשת הגדר בגבול עזה-מצרים לפני מספר חודשים כדי להקל פריצתה. בזאת יש לציין כי להערכת ישראל, על אף טענות והפגנות הפלסטינים ברצועה, וכן מראות הפליטים הנוהרים למצרים, המשבר הינו "הצגה" של שלטון החמאס במטרה ליצור לחץ על ישראל.

מקורות[עריכה]