יפן נסוגה מתוכנית ציד הלווייתנים גדולי הסנפיר

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
21 בדצמבר 2007
לווייתן גדול סנפיר. צילום: ויט וולס.

יפן נסוגה מתוכנית שנויה במחלוקת ציבורית קשה לצוד בסמוך לחופי אנטארקטיקה לווייתנים גדולי סנפיר, המצויים בסכנת הכחדה, בעקבות מטחי ביקורת נוקבים מאוסטרליה. ברם, צי ציד הלווייתנים היפני עודו מתכנן לצוד קרוב ל-1,000 לווייתנים בעונת הציד הקרובה. ההחלטה מהיום עשויה להציל כ-50 לווייתנים גדולי סנפיר שציידי הלווייתנים היפנים התעתדו לתפוס ולחסל במימי אנטארקטיקה.

ארגון איכות הסביבה 'גרינפיס' בירך על ההחלטה, אך כאמור, צי ציד הלווייתנים היפני עודו מתכנן ללכוד בסביבות 1,000 לווייתני מינקי ולווייתנים מצויים - שלל ציד הלווייתנים הגדול בהיסטוריה - בעבור מה שהממשלה היפנית מכנה "מחקר מדעי".

יפן נתונה תחת לחצים מקבוצות למען שימור הסביבה, ארצות הברית, אוסטרליה וניו-זילנד, על מנת שתחדל לצוד את הלווייתנים גדולי הסנפיר - הנחשבים לקרובים להכחדה.

אוסטרליה הגבירה את הלחץ ביום רביעי כאשר הכריזה כי תשלח ספניה ומטוסים על מנת לעקוב אחר הצי היפני ולאסוף ראיות שיוכלו לשמש לנקיטת צעדים משפטיים נגד הציידים היפניים. יו"ר גרינפיס אוסטרליה, סטיב שלהורן, אמר כי עמדתה הסרבנית של אוסטרליה הייתה זו שכפתה בסופו של דבר על יפן לחזור בה מתוכניתה.

"אני סבור כי אין ספק כי ההתערבות האוסטרלית הביאה לשינוי עמדתה של טוקיו," הוא אמר. "אני סבור כי ממשלת יפן גילתה כי לא תוכל להגן על חיסול הלוויינתים גדולי הסנפיר, המצויים בנספח A של אמנת CITES, האמנה לסחר בינלאומי במינים המצויים בסכנת הכחדה."

דובר מטעם הממשלה היפנית אמר כי ההחלטה מיום שישי נתקבלה בתום שיחות שהתקיימו עם הוועדת הבינלאומית לציד לווייתנים, שכיום עומדת בראשה ארצות הברית. הדובר מסר כי הוא מקווה שהחלטת ממשלתו תוביל להידוק היחסים עם אוסטרליה.

הגם שטוקיו מגנה בחירוף נפש על ציד הלווייתנים בתור "מחקר מדעי", הרי שבשר הלוויינתים - הנחשב למעדן ביפן - סופו שמגיע למדפי המרכולים. ביום רביעי, שר החוץ האוסטרלי סטיבן סמית' אמר מפורשות כי ציד הלווייתנים היפני אינו מדע, כי אם "שחיטת לווייתנים".


מקורות[עריכה]