כתב אישום בארה"ב: אזרח אמריקאי ריגל לטובת ישראל בשנות השמונים

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
22 באפריל 2008

משרד המשפטים האמריקאי פרסם היום הודעה מפתיעה, לפיה רשויות ה-FBI עצרו אזרח אמריקאי ממוצא יהודי, תושב ניו ג'רזי, בחשד כי ריגל לטובת ישראל. מכתב האישום שפורסם עולות חשדות כי האיש, בן-עמי קדיש, עבד בתחילת שנות ה-80 בצבא ארצות הברית כמכונאי ובין היתר נתאפשרה לו גישה למידע רגיש בדבר מערכות נשק, לרבות נשק גרעיני ומטוסי F-15. קדיש, אשר עדיין מתגורר בארצות הברית, הוא בן 84 כיום.

על פי החשדות שהועלו בכתב התביעה, נהג קדיש לשאת לביתו חומר מסווג, שם מפעילו, סוכן ישראלי ששמו לא ננקב, צילם את המסמכים והעבירם לישראל. המידע כלל לכאורה תיאורים של מערכות אשר סופקו למדינות אחרות במזרח התיכון. הפעולות המיוחסות לקדיש התרחשו בין השנים 1979 ל-1985.

הפרשה מזכירה באופנים רבים את פרשת ג'ונתן פולארד. פולארד נעצר ב-1985 והורשע בריגול לטובת ישראל בעת שעבד כאזרח עבור צי ארצות הברית ומאז כלוא בכלא האמריקאי. לפי כתב האישום אשר הוגש בפרשה החדשה, ב-2004 נמסר לארצות הברית על ידי ישראל כי פולארד לא היה המרגל היחיד אשר העביר מידע באותה תקופה לישראל. זמן מה לאחר מכן הודה קדיש במעשים אשר יוחסו לו. עם זאת, לקדיש מיוחסות גם עבירות של שקר לסוכן ממשלתי ושיבוש ראיות, לאחר שלטענת התובע תודרך על ידי גורמים ישראלים להכחיש כל מוערבות בריגול.

גורמים במשרד החוץ הישראלי ובמשרד ראש הממשלה הכחישו היום כי הם יודעים על הפרשה, והתייחסו לפרסומה בכלי התקשורת האמריקאים והישראלים כמקור הראשון ממנו ידעו עליה. עם זאת, נמסר ממשרד ראש הממשלה, כי הנושא הוגש לבדיקה לצורך בירור.

מקורות[עריכה]