לדלג לתוכן

לונדון: פיגוע כפול נמנע; מצוד אחר האחראים

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

30 ביוני 2007

המכונית הראשונה בנמצאה בכיכר פיקדילי
מועדון Tiger Tiger, למולו הוחנתה מכונית התופת הראשונה

אתמול (שישי) נמנע פיגוע תופת כפול בלונדון, כך מוסרים גורמי בטחון ומשטרה בעיר הבירה של בריטניה. על פי הדיווחים, נמצאו שתי מכוניות תופת כאשר הן מלאות בחומרי נפץ ודלק וכן בחפצים חדים, כגון מסמרים. המכוניות הוחנו באזור כיכר פיקדילי, אתר תיירות, בילוי ועסקים הומה אדם במרכז העיר. אחת המכוניות חנתה באופן לא חוקי ונתגלתה במגרש הגרירות הלונדוני רק לאחר שנמצאה המכונית הראשונה.

המכונית הראשונה אותרה לאחר שצוות אמבולנס אשר עבר באזור הבחין בתנועתה הלא רגילה. לפי עדותם המכונית סטתה מנתיבה והתנגשה בפחי אשפה ועשן החל להתמר ממנה בטרם נהגה החנה אותה ליד מועדון לילה בשם Tiger Tiger באזור היי-מארקט. הנהג מיהר לנטוש את המכונית לאחר שהחנה אותה ופתח במנוסה. צוותי בטחון וחבלנות אשר הגיעו למקום הצליחו לנטרל את המטען לפני שהתפוצץ ומנעו את הפיגוע.

גם המכונית השנייה אותרה בזכות עירנות בעלי התפקידים בעיר. המכונית נגררה מכיוון שחנתה באזור אסור בכיכר פיקדילי וצוות הגרירה הבחין בריח דלק עז אשר בקע ממנה. בתחילה הצוות לא ייחס לכך חשיבות, אך בעקבות פרסום מכונית התופת הראשונה מיהר לדווח על האירוע לרשויות. צוותי הבטחון הגיעו למגרש הגרירות סמוך להייד פארק, אליו נלקחה המכונית ונטרלו את המטען.

מספר דיווחים טענו כי כוחות החבלה גילו המטען תוכנן כך שיתפוצץ עם קבלת שיחת טלפון למכשיר סלולרי אשר היה צמוד אליו. למטען אשר במכונית השנייה אכן נעשו מספר שיחות אך מסיבה כלשהי המנגנון כשל והמטען לא התפוצץ. דוברי משטרת לונדון והיחידה ללוחמה בטרור סירבו להגיב בנושא.

יומיים אחרי חילופי ראש הממשלה, יום לפני מצעד הגאווה[עריכה]

על פי דיווחי המשטרה, במציאת המכוניות נמנע פיגוע המוני. היום היה אמור להערך מצעד גאווה בלונדון אשר היה אמור לעבור דרך האזור בו הוטמנו המכוניות ובסמוך אליו.

הפרשה מתרחשת ימים ספורים לאחר חילופי ראש הממשלה בבריטניה. טוני בלייר, אשר כיהן בתפקיד במשך עשור, פרש ממנו והתמנה לשליח מיוחד למזרח התיכון מטעם הקוורטט בינלאומי והחליפו כראש הממשלה גורדון בראון. בראון מסר כי כי בריטניה נמצאת תחת איום תמידי וביקש מכלל האזרחים לשמור על עירנות. עוד לפני גילוי המכוניות ועל רקע חילופי השלטון ובידיעה כי בריטניה מהווה מטרה עבור ארגוני הטרור השונים, הן בגלל קרבתה לארצות הברית בעיניהם והן בגלל חלקה במלחמה בעיראק, העלו גורמי הבטחון והמודיעין בבריטניה את רמת הכוננות לשנייה בחומרתה.

בינתיים החלו כוחות הבטחון במרדף אחר החשודים בנושא. עד כה לא לקח אף ארגון את האחריות לנסיון הפיגוע הכפול, אם כי מומחים ובכירים בממשל הבריטי סבורים כי מדובר באחד הארגונים הבינלאומיים, כדוגמת אל קעידה. כוחות המשטרה גבו עדויות מעוברי אורח אשר שהו במקומות בהם נתגלו מכוניות התופת. עוד נודע כי דמותו של אחד הנהגים נתפסה במצלמות התנועה באזור.

מקורות[עריכה]