לדלג לתוכן

לטענת האוסטרלים הטכנולוגיה תחליף את פרוטוקול קיוטו

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

7 בינואר 2006

פחות משבוע מפגישת "שותפות האקלים והפיתוח הכלכלי הנקי של אסיה והפסיפיק", הודיעה ממשלת אוסטרליה כי טכנולוגיה תוכל לעזור בהקטנת פליטת גזי החממה יותר מאשר פרוטוקול קיוטו.

פרוטוקול קיוטו הינו הסכם משפטי המחייב מדינות מתועשות להפחית את הפליטה המשותפת של גזי חממה בשיעור של 5.2% יחסית לשיעור שנמדד בשנת 1990. ב-18 בנובמבר 2004, רוסיה חתמה על האמנה ובכך הושג הרוב הדרוש כדי להכניסה לפועל וההסכם נכנס לתוקף ב-16 בפברואר 2005.

ואולם המדינות המתועשות הגדולות כמו ארצות הברית ואוסטרליה הכריזו כי לא יאשרו את האמנה משום שביצועה יקר ומשום שמדינות מתפתחות כמו סין אינן מחוייבות ליישם אותה.

שש המדינות שמקיימות דיונים בסידני - ארצות הברית, אוסטרליה, סין, הודו, יפן, ודרום קוריאה מייצרות כמחצית מגזי החממה בעולם. ומתוך המדינות המפותחות רק ארה"ב ואוסטרליה סרבו לאשר את אמנת קיוטו.

שר התעשייה האוסטרלי הודיע כי בשיחות שנערכות בסידני, שש המדינות החברות בשותפות ימשכו לדון בשבועות הקרובים על דרכים להקטנת פליטת הגזים שגורמים לאפקט החממה תוך כדי המשך יצור אנרגייה בכמויות גדולות.

הדעה הרווחת היא שבפגישות ידונו על אנרגיות חלופיות כמו אנרגיה אטומית ואנרגיה גאו-טרמית וכן על דרכים לאכסון גזי החממה מתחת לאדמה.

האופוזיציה הפדרלית באוסטרליה וקוראת לממשלה לאשר את פרוטוקול קיוטו, ומומחים לאקולוגיה רואים בתוכניות השונות דרכים להתחמק מיישום האמור בפרוטוקול ומזהירים את הממשלה כי פרוטוקול קיוטו הינו הדרך הטובה והאפקטיבית ביותר לצמצום הגזי החממה וכי לפרוטוקול יש תוכנית פעולה ידועה מראש וכלים ברורים להשגת המטרה.

פרסומים קודמים[עריכה]