למרות בקשתו של ראש הממשלה, וינוגרד לא תמסור העדויות

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

2 באוגוסט 2007
אמש נודע כי ראש הממשלה אהוד אולמרט ביקש מאנשי וועדת וינוגרד לשחרר לידיו כלל העדויות הנוגעות לו. אולמרט ביקש בזאת להתגונן מפני מסקנות הדו"ח הסופי של הוועדה, אשר להערכות רבים עשוי לכלול מסקנות חמורות לגבי תפקודו בזמן מלחמת לבנון השנייה. אף על פי כן, בקשתו, אשר הוגשה במכתב על ידי עורך דינו אלי זוהר, נדחתה היום (חמישי) על ידי הוועדה.

בנימוק אשר נתנו אנשי הוועדה בהשיבם למכתב עו"ד זוהר, נטען כי המסמכים עליהם התבססה הוועדה ברשות ראש הממשלה, שכן לשכתו היא המקור העיקרי להם, לצד לשכת הרמטכ"ל, אשר גם למסמכים אשר בה יש לראש הממשלה גישה. עוד ציינה הוועדה בתגובתה כי באם ישנם מסמכים כלשהם אשר מסיבה זו או אחרת ראש הממשלה לא יכול להשיגם בדרכים אחרות הוועדה תסכים לתת לו לעיין בתנאי שידרושם באופן פרטני. בכל הנוגע לתוכן הצהרות העדים כנגדו סירבה הוועדה מכל וכל והסבירה כי תנהג בראש הממשלה ככל שאר העדים ותמסור לו את דברי עדותו שלו בלבד.

צעדו של אולמרט, אשר נועד לאפשר לו להתגונן מפני מסקנות הדו"ח הסופי, לא הייתה היחידה. שר הבטחון בתקופת המלחמה עמיר פרץ דרש לזמן עדים משלו ולחקור אלו שהעידו כנגדו במכתב משלו לוועדה. כמו כן, הפרקליטות הצבאית הגישה עתירה לבג"ץ בעקבות חששות קצינים בצמרת צה"ל כי הוועדה לא תפרסם מכתבי אזהרות עבור הקצינים אשר עלולים למצוא עצמם נפגעים מהדו"ח. בעתירה מבקשת הפרקליטות לחייב הוועדה להודיע מבעוד מועד לקצינים אשר עלולים להפגע, כמו גם לאפשר להם להגיב. בגלי צה"ל נטען כי פרשנים מסבירים חלק מהפניות כנסיון לעכב פרסום הדו"ח.

מקורות[עריכה]