לדלג לתוכן

מבצע גיוס-התרומות של ויקימדיה נערך בצל תסכול קהילת הוובקומיקס ממדיניות ויקיפדיה

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

1 בנובמבר 2007

גילוי נאות: מאמר זה מזכיר את קרן ויקימדיה או את אחד המיזמים שלה. ויקיחדשות היא מיזם של קרן ויקימדיה.

סמליל ויקיפדיה.

ביום שני, ה-22 באוקטובר, כאשר נפתח בקול תרועה רמה מבצע גיוס-התרומות של קרן ויקימדיה, סבר כתב ויקיחדשות האנגלית בריאן מקניל כי תרומתו הצנועה עשויה להפוך לגדולה יותר על-ידי רכישת שטחי-פרסום באתר אינטרנט פופולרי ועידוד אחרים לתרום באמצעותם. במחשבה זו, הוא פנה להווארד טיילר, מייסד הקומיקס המקוון Schlock Mercenary.

תגובתו של טיילר לא הייתה זו לה מקניל ציפה, ודבר זה הוביל ליזימת תחקיר של מערכת ויקיחדשות האנגלית. טיילר סרב לסייע לקרן בגיוס כספים הגם שהודה כי לעתים הוא עושה שימוש במי ממיזמיה. במקום זאת, הוא הסביר כי חלק מהחברים בקהילת הוובקומיקס חשים פגועים מוויקיפדיה האנגלית בשל העובדה כי למעלה מ-50 ערכים על וובקומיקס הוגדרו ככאלה שאינם עומדים בדרישות מדיניות החשיבות ונמחקו אפוא מהאתר במרוצת החודשים ינואר ופברואר השנה. חלק מחברי קהילת הוובקומיקס ראו מהלך זה כדבר בלתי-נסבל. בעוד שחלק מהערכים בעלי הזיקה לוובקומיקס אמנם לא עמדו בתנאי ההכללה באנציקלופדיה על-פי מדיניות ויקיפדיה האנגלית, הרי שמחיקת מספר כה גדול של ערכים בפרק זמן כה קצר נתפשה ע"י חלק מיוצרי ואוהדי הוובקומיקס בתור רדיפה סלקטיבית של הקהילה.

חלק ניכר מן הביקורת התמקד בעורכת בוויקיפדיה האנגלית העונה לשם Dragonfiend, שתארה את מושג ה"חשיבות" בתור "האם נושא מסוים צוין ע"י מקורות עצמאיים ובעלי מוניטין". עוד היא אמרה כי "באם נכלול כל ערך שכל אחד חפץ לכותבו, או-אז תהפוך האנציקלופדיה לבלתי-שמישה משום שאיש לא יוכל לאתר את המחט של מידע בעל-ערך בתחום מסוים בתוככי הררי השחת של פרטי-טריוויה." עוד הוסיפה ואמרה כי על ויקיפדיה האנגלית לכלול מאמרים רק על וובקומיקס דוגמת Penny Arcade, Get Your War On, Fetus-X ו-Achewood.

מחיקת מספר כה גדול של מאמרי וובקומיקס לא עברה בשקט בקרב חלק מחברי קהילת הוובקומיקס. עורך Modern Tales ובעל הבלוג Websnard, אריק ברנס, כתב כי "ישנם אנשים - ו-Dragonfiend היא בעליל אחת מהם - שעיקר עיסוקם בוויקיפדיה הוא בבירור חיפוש אחר ערכים שיש לנכשם בתור "בלתי-חשובים". והם עושים כן בתחומים בהם הם בבירור - וכוונתי לומר, בבירור - נעדרים כל עניין, ניסיון או ידע."

אמן Erfworld ו-Attitude 3, רוב בולדר, הביע עמדות דומות, בכנותו את מחיקת ערכי הוובקומיקס "goddamned crime" (פשע ארור-אלוהים) ובתארו את ה-"ג'יהאד המחקני" המתבצע ע"י "חבורת מבעירי-הספרים האידיוטים האדיבה ביותר מעל פני האדמה". בולדר אף הגדיר את ה-"מחקנות" בתור צורה של כשף מאסכולת "כוחות האופל" ("naughtymancy") ב-erfworld. מחקנות זוהי האידאולוגיה הוויקיפדית המעדיפה לדבוק בסטנדרטים נוקשים יחסית באשר לכתיבת ערכים, בניגוד למכלילנות הדוגלת בהותרת ובתיקון ערכים פגומים.

עלה חשש בקרב חלק מקהילות הוובקומיקס כי מדיניות חשיבות זו נוקשה מדי בעבור הוובקומיקס הטיפוסי. סטנדרטים אלה מצריכים לרוב סיקור משמעותי במקורות אמינים שאינם בעלי-זיקה לתחום, וזהו דבר נדיר לאור העובדה שאפילו קומיקס עם קהל אוהדים נאמן אינו מסוגל תמיד לצוד את עינם של מוציאים לאור מן הזרם המרכזי או בעלי טורי-ביקורת בעיתונות הכתובה. דומה אפוא כי מדיניות זו ניכרה את אמני וחובבי הוובקומיקס מוויקיפדיה האנגלית ועודדה אותם לחדול מתרומתם למיזם.

מחלוקות כגון זו דלעיל הינן בגדר חזון נפרץ. חברים ברשימת-התפוצה של קרן ויקימדיה הצביעו על דוגמאות אחרות בהן יישום הכללים נתפש בתור סלקטיבי, בהותירו קהילות אחרות מאוכזבות ממגוון מיזמים של קרן ויקימדיה, ולאו דווקא ויקיפדיה גרידא.

מקורות

[עריכה]