לדלג לתוכן

מבקי מבקר בזימבבואה על רקע האלימות הגואה במדינה

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

9 במאי 2008

נשיא דרום-אפריקה, תאבו מבקי.

נשיא דרום אפריקה, תאבו מבקי, הגיע לביקור בהרארה בירת זימבבואה (לשעבר רודזיה) על-מנת לקיים שיחות עם עמיתו הנשיא רוברט מוגאבה על אודות הסיבוב השני בבחירות לנשיאות המיועד להערך בקרוב. את הביקור סובבות טענות על התגברות האלימות הפוליטית במדינה במרוצת הימים האחרונים.

ארגון זימבבואה של רופאים למען זכויות אדם טוען כי לאחר הבחירות האחרונות "נצפתה הסלמה דרמטית בתקריות של אלימות מאורגנת ועינויים" עם "למעלה מ-900" פצועים מתועדים. הארגון מסר בהצהרה לעיתונות כי "רמת הברוטליות שננקטה על-ידי המבצעים הינה חסרת תקדים וההתקפות האכזריות והפחדניות על-ידי וותיקי המלחמה בעיני עצמם על נשים, ילדים וקשישים ממיטות חרפה על זכרון כל הגיבורים האמיתיים של מלחמת השחרור." אמירה זו מתייחסת לתומכיו של מוגאבה, הטוענים כי הם מייצגים את וותיקי מלחמת הגרילה שניהל הרוב השחור נגד ממשלתה הלבנה של רודזיה.

מר מבקי משמש כמתווך בעבור הקהילייה הדרום-אפריקאית לפיתוח (SADC) ואפשר שדן בבחירות ובהתנפלות האחרונה על האופוזיציה בידי ממשלת מוגאבה, שכללה את מעצרו של דייוידסון מארוזיווה, עורך העיתון העצמאי "The Standard" והביאה להריגת 22 אנשים, גירוש ארבעה-ריבוא משפחות חקלאיות תומכות האופוזיציה ולזרם כזה של פצועים לבתי-החולים של הרארה עד כי ישנו חשש לכך שמלאי האגדים הדביקים יאזל לגמרי.

השיחות בין שני המנהיגים בבניין הממשל ארכו למעלה משלוש שעות בטרם עזב מבקי ופנה לשגרירות ארצו בהרארה.

מורגן טסוונגיראי, מנהיג מפלגת האופוזיציה הגדולה ביותר, התנועה לשינוי דמוקרטי (MDC), הכריז כי יעמיד עצמו לבחירה בסיבוב הבחירות השני. זאת לאחר ששקל להחרים את הסיבוב השני, בטענה שהתוצאות זוייפו על-ידי ועדת הבחירות המרכזית וכי הוא זכה לרוב הדרוש (50 אחוזים) כבר בסיבוב הראשון. טסוונגיראי הודיע על כך במסיבת-עיתונאים בפרטוריה, "הבירה הביצועית" של דרום-אפריקה, וכן אמר כי בכוונתו לשוב לארצו בקרוב.


מקורות

[עריכה]