לדלג לתוכן

מהפכה מטלטלת בעולם החינוך: הפסיכומטרי יבוטל

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

8 בינואר 2014

אחרי שלל הבטחות, מגיע שר החינוך מטעם "יש עתיד" ומפרסם את חזונו לעתיד החינוך בישראל ובעיקרו ייתור בחינות הפסיכומטרי...

על פי המתווה שתווה שר החינוך שי פירון, די בממוצע של 87 בבחינות ההבגרות על מנת להימנע מבחינה פסיכומטרית ולהיכנס ללימודים בהשכלה הגבוהה. במסגרת המתווה שפורסם, תלמידי התיכון יוכלו להתקבל לאוניברסיטאות על סמך בחינות הבגרות בלבד מבלי להצטרך לעבור בחינה פסיכומטרית ובעצם די יהיה בתעודת בגרות טובה כדי להתקבל ללא פסיכומטרי.

רף ממוצע הציונים הנדרש בבגרות ייקבע בעוד כמה שבועות וכנראה יתמקד בשלושה מקצועות מרכזיים, מה שיהווה פטור מהבחינה הפסיכומטרית. על פי הסיכום בין משרד החינוך לועד ראשי האוניברסיטאות, יהיו נציגי הועד שותפים בהפקת השאלונים בבחינות הבגרות והאוניברסיטאות ירחיבו את תחומי הלימוד שניתן יהיה להתקבל אליהם על סמך ציוני תעודת הבגרות בלבד וללא צורך בביצוע מבחן פסיכומטרי. כאמור, הממוצע שייקבע הוא 87, זאת על בסיס חמש יחידות במתמטיקה, חמש יחידות באנגלית ובעברית.

אנשי הרשות הארצית למדידה והערכה במשרד החינוך ונציגי האוניברסיטאות החליטו לגבש מתווה חדש לבחינות הבגרות, ולמעשה הם יהיו שותפים מלאים בחיבור שאלות הבחינות על מנת להכין את בוגרי התיכונים לצרכים האקדמיים של האוניברסיטאות. לצורך כך תוכן תכנית לבקרה על טוהר הבחינות כדי לחזק את תקיפותן, זאת על רקע חוסר שביעות רצון האוניברסיטאות מתופעת ההעתקות הקיימת בבחינות הבגרות. במסגרת הרפורמה שמתגבשת, סוכם כי יוקם צוות משותף שיבטיח את איכות ורמת הבחינות וכן את טוהר הבחינות.

על פי זאת, התלמידים ייבחנו בבחינות הבגרות רק על 70 אחוזים מהחומר הנלמד בבחינת הבגרות ואילו על 30 אחוזים מהחומר הם ייבחנו במבחן פנימי על ידי עבודת מחקר. בחינות הבגרות לא תבוצענה לתלמידי כיתה י' אלא רק מסוף כיתה י"א.

אזהרה המאמר לא מציין את המקורות שלו באופן מספק ועלול להכיל מידע לא מאומת. אנא עזרו לפתח את המאמר על ידי הוספת המקורות או הסרת חומר שהשארתו בלתי מוצדקת. לדיון בנושא ראו את דף השיחה של מאמר זה.