לדלג לתוכן

מזוז בפרשת קצב: יש קלון, חסרו ראיות

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

6 בספטמבר 2007
לאחר הפסקה בת מספר שבועות הגיעה התפתחות חדשה בפרשת קצב עם הגשת תשובת הפרקליטות לבג"ץ. היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז חתם על תצהיר המסכם את עמדת הפרקליטות לגבי עסקת הטיעון אשר נדונה בחודשים האחרונים בבג"ץ. כזכור, הרכב השופטים המורחב בראשות נשיאת בית המשפט העליון דורית בייניש דרש ממזוז לנמק מדוע לא יבטל את הסדר הטיעון שנחתם בין הפרקליטות לנשיא לשעבר משה קצב. בתשובתו בת ה-110 עמודים השתדל מזוז להשיב לטענות השונות אשר הועלו ולהוכיח את צדקת דרכה של הפרקליטות.

חלק ניכר מהתשובה עוסק, כצפוי, בקשיים הראייתים אשר לטענת הפרקליטות מנעו הרשעה עבור מספר סעיפים אשר הופיעו בטיוטאת כתב האישום נגד קצב, בהם גם סעיפי אונס. מהתצהיר עולה כי בכירי הפרקליטות לא היו בטוחים כי יצליחו להוכיח בבית המשפט את אשמתו של קצב וסברו כי ישנו סיכוי הגיוני כי יזוכה, על כן - בחרו לחתום על עסקת הטיעון, אשר כוללת סעיפים פחותים. נושא זה היה לעיקר הביקורת כנגד החלטת הפרקליטות ובאחד הדיונים בפני בית המשפט העליון העירו השופטים כי הרף אשר הציבה הפרקליטות עבור הרשעה היה גבוה מדי, וכי היה עליהם לבחון הנושא בבית המשפט.

מזוז: יש קלון בעבירות[עריכה]

שאר התצהיר עוסק בין השאר בשאלת הקלון. בדיונים הקודמים בפני בית המשפט שאלה השופטת בייניש האם יש בכוונת הפרקליטות לטעון כי ישנו קלון על העבירות, ועורכי דינו של קצב אכן ציינו כי בדעתם לטעון שאין. בייניש ציינה כי כתב האישום לאחר עסקת הטיעון הוא חמור פחות מזה של השר חיים רמון, אשר אף הוא לא הורשע בעבירות נושאות קלון. בתשובתו מתייחס לכך מזוז וטוען כי לדעת הפרקליטות אכן מדובר בעבירות נושאות קלון ובכוונתה לטעון זאת בבית המשפט. מזוז מנמק זאת עקב הנסיבות - מעמדו הבכיר של קצב בעת ביצוע העבירות המיוחסות לו, וכן בעצם הצטברות העבירות.

עוד בתשובת מזוז התייחסות לביקורת הציבורית הרבה אשר הוטחה בו ובאנשי הפרקליטות בעקבות עסקת הטיעון. על פי התצהיר, נטען כי "אנו מצויים בנקודת זמן קרובה מדי המקשה על שיפוט אוביקטיבי של היתרונות הגלומים בהחלטה מול חסרונותיה", לשון הכתוב. עוד הוסיף מזוז בתצהיר כי לטעמו אין בצעד כדי לפגוע באמון הציבור במערכת המשפט או בפרקליטות וכי הוא משוכנע שבראייה לאחור, מפרספקטיבה מתאימה ולאחר שוך הסערה התקשורתית בנושא, הפרשה לא תפגע ביחס הציבור למערכת.

ראו גם[עריכה]

מקורות[עריכה]