מחאות בפריז כנגד אולימפיאדת בייג'ין בעת מירוץ הלפיד; הלהבה האולימפית כובתה

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

7 באפריל 2008

המירוץ הופסק והלפיד הועלה על אוטובוס (אילוסטרציה)

ככל שמתקרבת אולימפיאדת בייג'ין כך מתגברות המחאות כנגדה, וכנגד מדיניות סין בדיכוי המהומות בטיבט. בימים האחרונים התרכזו המחאות סביב מירוץ הלפיד האולימפי המסורתי, ונראה כי הן אך גוברות מיום ליום.

האש כובתה מספר פעמים, על אף טבעת ההגנה[עריכה]

בפריז הוזנק היום הלפיד למירוץ רגלי ברחבי אתריה ההיסטורים של הבירה הצרפתית, החל במגדל אייפל, דרך שאנז אליזה ושער הניצחון ולצד גדות נהר הסן החוצה את העיר, לאורך 28 קילומטרים. אך כבר עם תחילת המירוץ, בטרם הספיק נושא הלפיד הראשון לגמוע 200 מטרים, החלו המחאות וההפגנות להתגבר עד כדי הפרעה של ממש. מפגינים בעד טיבט סימנו את הלפיד כמטרה וניסו להגיע אליו ואל נושאיו וחלקם אף הצליחו במשימתם.

כוחות הביטחון של המשלחת האולימפית ושל הבירה הצרפתית הקימו טבעות הגנה מסביב לרצים, אך נאלצו לכבות האש בין ארבע לחמש פעמים, עד אשר ויתרו והעלו הלפיד על אוטובוס, תוך ויתור על המשך המירוץ. כוחות אלו הוכנו מבעוד מועד לאחר מאורעות מירוץ הלפיד אמש בלונדון, בהם בלטו גם כן הפגנות ואף נסיונות לחטוף הלפיד מידי נושאיו.

צרפת עדיין שוקלת להחרים טקס הפתיחה[עריכה]

בצרפת עדיין ער וקיים הוויכוח לגבי ההשתתפות באולימפיאדה עצמה. ראש עיריית פריז החליט באופן הפגנתי לתלות שלט מעל היכל העירייה בלשון "פריז - עיר זכויות האדם" וגורמים רשמיים בממשל הצרפתי התבטאו באומרם כי עדיין נשקלת האפשרות להחרים את טקס הפתיחה האולימפי. בנוסף, מספר נושאי הלפיד צפויים לרוץ עימו בעודם עונדים תגי מחאה.

ההפגנות הרבות אירעו בכל רחבי העיר, ורק 6 מתוכן קיבלו רשיון רשמי - ואלו הרחק ממסלול המירוץ. כתבי ה-CNN מציינים כי מאות, אם לא אלפי, מפגינים התכנסו סביב המסלול המתוכנן. לצד המפגינים נגד האולימפיאדה - חלקם, בעיקר סינים לדברי הכתבים, הפגינו בעדה. בטקס אשר היה צפוי להערך לכבוד הלפיד תלתה המפלגה הירוקה הצרפתית כרזה בת מימדים גדולים במיוחד הקוראת לשחרור טיבט.

מקורות[עריכה]