לדלג לתוכן

מחקר: בתי-החולים אינם המקום הטוב ביותר לטיפול בדום-לב

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

4 בינואר 2008

אירוע של דום-לבבי בעת השהות בבית-החולים עשוי להיות קטלני יותר מאשר אילו היה מתרחש בנמל-תעופה צפוף, כך על-פי מחקר חדש שפורסם זה עתה.

המחקר, המתפרסם בכתב העת הרפואי החשוב בעולם, New England Journal of Medicine (ר"ת NEJM), קובע כי בכשליש מאירועי דום-הלב שהתרחשו בבתי החולים בתוככי ארצות הברית, הרופאים והאחיות לא הגיבו מהר מספיק ובכך הגבירו את סיכויי קרות נזק מוחי בלתי הפיך ואף מוות.

לכאורה, רשלנות זו תורמת למותם של אלפי בני-אדם מידי שנה. החוקרים בחנו את הגליונות הרפואיים של 6,789 חולים שסבלו מדום-לבבי ב-369 בתי חולים. ההנחיות הרפואיות ממליצות על מתן הלם חשמלי לקורבנות דום-לבבי האמור להשיבו לפעולה, באמצעות שימוש בכפות הדפיברילטור.

כאשר הדפברילציה התעכבה, רק 22.2 אחוזים מהחולים הצליחו לצאת את שערי בתי החולים בחיים, בעוד שבקרב מהחולים שזכו לטיפול בזמן שיעור זה עמד על 39.3 אחוזים. החוקרים השוו נתונים אלה לסטטיסטיקות המראות כי למעלה מ-50 אחוזים מהחולים שסבלו מאירועי לב בעודם שוהים במקום הומה אדם, דוגמת נמל-תעופה או קזינו, שבו נמצאים דפיבריליטורים המוכנים לשימוש מיידי.

החוקרים הגיעו למסקנה כי השהיית פעולת הדפיברילציה נפוצה מאוד ובעלת זיקה לשיעורי החלמה נמוכים יותר לאחר אירוע של דוב-לב במהלך אשפוז בבית החולים.

מקורות

[עריכה]