מלך ספרד אמר להוגו צ'אבס "סתום פיך" במהלך מפגש-פסגה

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
12 בנובמבר 2007
חואן קרלוס הראשון מספרד.

במהלך ועידת-ספגה של ארצות אמריקה הלטינית בצ'ילה שהתקיימה ביום שבת, ה-10 בנובמבר, אמר מלך ספרד, חואן קרלוס, לנשיא ונצואלה, הוגו צ'אבס, "לסתום את הפה". הערה זו הביאה עד מהרה לסיום הפגישה.

"מדוע אינך סותם את הפה?", אמר המלך קרלוס, בקוטעו את דבריו של ראש הממשלה חוסה לואיס רודריגס ספטרו מספרד שגינה את צ'אבס שכינה את ראש-הממשלה הקודם של המדינה "פשיסט". המלך נופף באצבעו לעבר צ'אבס.

"ברצוני להודיעך הנשיא הוגו צ'אבס כי בפורום בו משתתפות ממשלות דמוקרטיות ... אחד העקרונות הבסיסיים הוא כבוד. ביכולתך לחלוק בחריפות על עמיתיך, אך אין לנהוג כלפיהם בחוסר-כבוד," אמר ספטרו בטרם קרא המלך לצ'אבס לסתום את פיו.

צ'אבס פרסם במהרה הודעה לעיתונות ביום ראשון בה אמר "מר מלך, האם ידעת על הפוטש נגד ונצואלה, נגד הממשלה החוקית והדמוקרטית של ונצואלה ב-2002? קשה מאוד לדמיין כי השגריר הספרדי שהה בארמון הנשיאותי ותמך בקושרים שלא ברשות ובסמכות הוד מעלתו."

צ'אבס מאמין והאשים בפרהסיה את ארצות הברית בניסיון להדיחו מהשלטון בפוטש משנת 2002. כאשר הפגנות פרצו ב-13 באפריל באותה השנה כאשר צ'אבס שב לשלטון, בכירים ספרדים פגשו בנציגי ארצות-הברית אך שעות קודם לכן.

על-אף המלים הקשות שהוחלפו בין שתי האומות, צ'אבס אמר כי הוא "מקווה שדבר זה לא יפגע ביחסים" ביניהן, אך גם הצהיר כי "אין בכוונתו לסתום את הפה."

מקורות[עריכה]