לדלג לתוכן

מסתמן: תתאפשר חזרתם של פלסטינים מסיני לרצועת עזה

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

28 ביולי 2007
סימנים מתגברים מגיעים היום לשיאם בדבר אפשרות שובם של אלפי פלסטינים מסיני לרצועת עזה. הפליטים הפלסטינים בסיני לא יכלו לשוב לבתיהם אשר ברצועה בעקבות השתלטות ארגון החמאס על האזור. ישראל, מצרים ונשיא הרשות אבו מאזן סגרו בעקבות האירועים את מעבר רפיח מחשש שדרכו יוברחו תומכים לחמאס ואספקה עבור הארגון. כעת, בעקבות הודעות מגופים שונים ברשות ואף בישראל, מסתמן כי חלק מהפליטים יוכלו לשוב לבתיהם בדרך מעבר "כרם שלום", אשר נמצא בשליטה ישראלית.

מניין הפלסטינים אשר בשטח מצרים ומבקשים לחזור לרצועת עזה מוערך בכ-6,000 אנשים. מתוכם מסתמן כי כבר ביום ראשון יועברו כ-600 דרך מעבר "כרם שלום", תחת פיקוח גורמי הביטחון הישראלים, ולאחר מכן יועברו לרצועת עזה דרך שטח ישראל. כמו כן נאמר על ידי מספר גורמים כי ישראל "לא מתנגדת" להשבתם של אלפי הפלסטינים לבתיהם דרך שטח ישראל. הסייג היחיד שהוזכר הוא רשימת שמות הפלסטינים המבקשים לעבור, כדי שזהותם תוכל להבדק במעבר הגבול.

על אף התמיכה מרוב הגופים המעורבים בעניין, בין אם מרומזת או רשמית, התנגדות הובעה דווקא מראשי ארגון החמאס השולטים ברצועה. לדבריהם, אין להתיר חזרת הפליטים דרך מעבר בשליטה ישראלית, שכן הדבר "יגביר את השליטה הישראלית על רצועת עזה", דברי דובר ארגון החמאס, סאמי אבו זוהרי. נציגי החמאס טוענים כי יהיו מוכנים לקבל מעבר הפלסטינים רק דרך מעבר רפיח אשר בשליטתם. עוד מחו אנשי הארגון על כך שאינם מוערבים בכלל בהחלטה, על אף שהם השליטים בפועל ברצועת עזה.

מקורות[עריכה]