מפקד חיל הים ביקש מהרמטכ"ל לפרוש חודשים ספורים לפני מועדו

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

26 ביולי 2007
מפקד חיל הים, האלוף דוד בן בעש"ט, ביקש היום (חמישי) מהרמטכ"ל גבי אשכנזי לפרוש מתפקידו כמפקד הזרוע הימית של צה"ל. האלוף בן בעש"ט שימש בתפקיד במשך 3 שנים והיה אמור לפרוש בכל מקרה בעוד כחצי שנה. הבקשה הועברה לרמטכ"ל ולשר הבטחון אהוד ברק אשר קיבלוה, ולפיה יפרוש בן בעש"ט באוקטובר הקרוב.

לא ניתנה סיבה רשמית לבקשתו של בן בעש"ט, אך גורמים שונים העריכו כי היא נעוצה באירוע הפגיעה באח"י חנית במהלך מלחמת לבנון השנייה בקיץ שעבר. הסטי"ל אח"י חנית נפגעה מול חופי לבנון בעת המלחמה על ידי טיל החיזבאללה, זמן קצר לאחר שהכריז מזכ"ל הארגון חסן נסראללה כי יעשה כן. בעקבות פגיעת הטיל נהרגו 4 חיילים והפרשה הובילה לתחקיר פנימי בצה"ל. תוצאות התחקיר קבעו כי מערכות ההגנה של הסטי"ל לא הופעלו כראוי וכי היה חוסר במידע מודיעיני בנוגע ליכולת הנשק של החיזבאללה, אך במסגרתו לא הוסקו מסקנות לגבי בן בעש"ט. עם זאת, ועדת וינוגרד הודיעה זה מכבר כי תהיה התייחסות לפרשה בדו"ח המלא על הפרשה.

דוד בן בעש"ט שירת בחיל הים 37 שנים והחל שירותו בקורס חובלים. המועמדים העיקריים להחליפו שימשו שניהם בעברם כראשי מטה חיל הים - תת אלוף יובל צור ותת אלוף אלי מרום ("צ'ייני"). האחרון אף נחשב למועמד לפיקוד החיל בעבר, אך הרמטכ"ל דאז משה יעלון העדיף את בן בעש"ט.

מקורות[עריכה]