לדלג לתוכן

מצרים: שוטרים ירו למוות במסתננים לישראל

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

17 בספטמבר 2007
פליטים מארצות אפריקה ממשיכים לנסות להגיע לשטח ישראל דרך מצרים בנסיון להגיע למבטחים. עם זאת, מנוסתה של קבוצת פליטים אריתריאה הסתיימה בטרגדיה היום (שני) כאשר שוטרים מצרים ירו למוות באחד הפליטים בעת שזה ניסה להסתנן לישראל. את יתר חברי הקבוצה, חמישה פליטים נוספים בהם שתי נשים, עצרו השוטרים. ככל הנראה הפליטים הוברחו על ידי מורי מבירת מצרים קהיר דרך חצי האי סיני תוך הבטחה כי יגיעו לישראל בבטחה. מקורות שונים מדווחים כי על המסע הזה שלמו הפליטים כ-300 דולר האדם.

פליטים רבים בחודשים האחרונים מנסים לעבור באופן בלתי חוקי לישראל מתוך תקווה שימצאו בה מקלט לחייהם, אשר לרוב נמצאים בסכנה במקום הולדתם. לפני מספר חודשים הגיעו להסכם ראש ממשלת ישראל אהוד אולמרט ונשיא מצרים מובראק כי פליטים רבים אשר כבר הצליחו להסתנן לישראל יוחזרו לידי הרשויות במצרים וכי אלו יעשו מאמצים למנוע את המשך זרימת הפליטים מעבר לגבול.

עם זאת, מספר עדויות על שימוש בכוח מוגזם מצד כוחות הבטחון המצרים הובילו לביקורת ציבורית על הנושא, במיוחד לאחר עדות מפי שני חיילי צה"ל אשר תיארו כיצד כוח מצרי רדף אחר פליטים ולבסוף הרגם באופן ברוטלי תוך שימוש באלות ואבנים. ההרוג היום, גבר כבן 45, נוסף לרשימת הפליטים אשר מתו מידי המצרים. על רשימה זו אין נוסח אחיד והדיווחים סותרים, אך במהלך חודשי הקיץ ניתן לספור כחמישה פליטים אשר נרצחו בדרכם להסתנן מעבר לגבול.

מקורות

[עריכה]