משתמש:IdoZi/מה ויקיחדשות איננה

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

ויקיחדשות היא מקור חדשות, וגם קהילה מקוונת. לפיכך ישנם דברים שוויקיחדשות איננה.

מה ויקיחדשות איננה[עריכה]

 1. ויקיחדשות אינה עיתון מודפס. לכן לוויקיחדשות אין מגבלת גודל - היא יכולה לכלול קישורים, להתעדכן בתכיפות רבה יותר וכו'. זה אומר גם שסגנון הכתיבה והאורך המתאימים לדפוס לא בהכרח מתאימים לכאן.
 2. ויקיחדשות אינה אנציקלופדיה, שהיא אוסף של עובדות לא-חדשותיות. אם אתם רוצים לתרום ערכים אנציקלופדיים, תוכלו לתרום לוויקיפדיה.
 3. ויקיחדשות אינה בימת נאומים, חדר צ'אט או פורום.
 4. ויקיחדשות אינה "מראה" - תוכן שנוסף לוויקיחדשות חייב להתפרסם תחת רשיון CC-BY 2.5. הגם שניתן להשתמש באופן מוגבל בתמונות במסגרת מה שנחשב "שימוש הוגן".
 5. ויקיחדשות אינה שרת ויקי חופשי. אם אתם מעוניינים להשתמש בטכנולוגיית ויקי או בתוכנת מדיה-ויקי לצורך עבודה משותפת כלשהי, אפילו דף בודד, ישנם אתרים רבים המספקים שירותי אירוח ויקי (חינם או בתשלום). אתם יכולים גם להתקין את תוכנת מדיה-ויקי על השרת שלכם.
 6. ויקיחדשות אינה זירת מלחמה. כל משתמש חייב לציית לכללי ההתנהגות בין חברי הקהילה. סטייה חמורה של משתמש מכללי ההתנהגות מהווה עילה לאזהרה והמשך ההפרה של הכללים לאחר האזהרה עלול להביא לחסימה. כמו כן, איומים משפטיים על ויקיחדשות, ויקיכתבים וקרן ויקימדיה עלולים להביא לחסימה.
 7. ויקיחדשות אינה מצונזרת "להגנת קטינים". כל אחד יכול לערוך את ויקיחדשות והתוצאות מתפרסמות באופן מיידי, כך שאיננו יכולים להבטיח שילד לא יראה או ייקרא חומרים שנויים במחלוקת. כמו כן, לוויקיחדשות אין מערכת מסודרת להסרת חומר שיכול לפגוע בקטינים. למרות זאת, מאמרים יצונזרו אם יושג קונצנזוס.

מה מאמרי ויקיחדשות אינם[עריכה]

 1. מאמרי ויקיחדשות אינם הודעות לעיתונות. מאמרי ויקיחדשות מנסים לתת תמונת מצב כוללת ובעלת מקורות רבים, בניגוד להודעות לעיתונות. עם זאת, אפשר ואף רצוי שהמאמרים יתבססו, בחלקם, על הודעות לעיתונות.
 2. מאמרי ויקיחדשות אינם מסמכי מקור חופשיים. מאמרים בויקיחדשות נערכים בצורה "חסרת רחמים", בניגוד למסמכים קבועים. כמו כן, מסמכים רבים הקשורים לחדשות מוגנים בזכויות יוצרים והעתקה במרכאות של מסמך לא נחשבת כ"שימוש הוגן".
 3. מאמרי ויקיחדשות אינם פרסומות ובמיוחד פרסומות פוליטיות. מאמר המכסה צד אחד בלבד של הנושא הוא למעשה פרסומת.
 4. מאמרי ויקיחדשות אינם מאמרים מדעיים או ביקורות שלהם. מאמרים יכולים להיכתב או לסכם על מדע, אבל חייבים להיכתב לקהל רחב יותר מזה של מגזין מדעי.
 5. מאמרי ויקיחדשות אינם עבודות מתמשכות. אחרי שהם נכתבים ומפורסמים הם הופכים למסמך היסטורי. אין צורך להמשיך ולעדכן או לשנות מאמרים ישנים, מלבד טעויות עובדתיות או שגיאות דקדוק ופיסוק.
 6. מאמרי ויקיחדשות אינם מאמרי מערכת. המאמרים צריכים לספק דיווח חדשותי ולא לחוות דעה על החדשות או על עיתונאים. אם אתם רוצים לחוות דעה על נושאי דיומא, תוכלו לפתוח בלוג.