נעצרה הנהגת המפלגה הבדלנית הבאסקית בספרד

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
5 באוקטובר 2007

בצעד מפתיע, עצרה היום משטרת ספרד את כל הנהגת המפלגה הבדלנית הבאסקית, באטאסונה, בעכבה עשרים ושניים אנשים בעיר סֶגורה.

כוחות המשטרה השתלטו על העיר ופשטו על המבנים בהם שהו, בהיותם באמצע פגישה, עשרים ושניים חברים בהנהגת מפלגה הבאטאסונה, וזאת על פי צווים שהוציא השופט בלטסר גרסון. עם העצורים נמנעים חברים בכירים בבאטאסונה דוגמת חוזבה פרמך, חואן חוסה פטריקורנה, חואן קרוס אלדסורו ורוי אטקסבריה. מוקדם יותר השבוע, נפגשו מקצתם עם חברים ממפלגת השין פיין האירית ומומחי שלום דרום אפריקאיים, במטרה לחקור דרכים חדשות לפתרון הסכסוך הבאסקי. תנועת העצמאות מחשיבה מעצר זה בתור "הכרזת מלחמה" והודיעה כי ממשלת ספרד חותרת "לשים קץ לכל הציפיות לדו-שיח". המפלגות הבאסקיות האחרות הגדירו פעולה זו כ"ברבריות פוליטית ומשפטית".

מבצע זה הינו האחרון בארבעת החודשים האחרונים מבין מבצעים נגד שוחרי העצמאות הבאסקים, ובהם מעצרו של מנהיג הבאטאסונה, ארנלדו אוטגי, לפני מספר חודשים, וכן מעצרם של שני מנהיגים מתנועות העצמאות שהואשמו השבוע בהצטרפות להפגנה למען זכויות האסירים הבאסקים. באחרונה, התקשורת הספרדית פרסמה שמועות על מבצע גדול נגד שוחרי העצמאות הבאסקים, ודיווחה כי המדובר ביוזמה אישית של ראש הממשלה הספרדי, חוסה רוריגס זאפאטרו.

במרץ 2003, הוצאה מפלגת הבאטאסונה אל מחוץ לחוק על-ידי בית המשפט העליון של ספרד, בטענה שהינה הזרוע המדינית של ארגון הטרור ETA.


מקורות[עריכה]