נשיאה ה-9 של מדינת ישראל - שמעון פרס

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
13 ביוני 2007
שמעון פרס - נשיאה ה-9 של מדינת ישראל

היום (רביעי) הצביעו חברי הכנסת בשני סיבובים על מועמדים המועדף לנשיאות המדינה. כבר בתום הסיבוב הראשון נרשם יתרון מרשים לשר שמעון פרס על פני מתמודדיו, הח"כים ראובן ריבלין וקולט אביטל, והשניים פרשו. לאחר מכן נערך סיבוב שני "סמלי" בלבד לאחריו נקבע באופן סופי כי פרס יהיה הנשיא ה-9 של מדינת ישראל ויחליף בתפקיד את משה קצב הנבצר.

תוצאות הסיבוב הראשון תאמו את ציפיות הסקרים ליתרון עבור פרס, אך הסקרים לא צפו יתרון כה מוחץ. פרס זכה ב-58 מקולות הח"כים בעוד שריבלין זכה ב-37 ואביטל ב-21 בלבד. חברת הכנסת אביטל הייתה הראשונה להסיר את מועמדותה להכריז כי תתמוך בפרס בסיבוב השני. זמן קצר לאחר מכן ניגש גם חבר הכנסת ריבלין אל מול מצלמות הטלוויזיה במשכן הכנסת והכריז כי יצטרף לאביטל ואף קרא לחברי הכנסת לבחור פה אחד את השר פרס. בעת הכרזתו זו ניכר כי ריבלין מתרגש עד מאוד וקולו אבד לו בלהט הנסיבות. ריבלין סיים את הודעת פרישתו מהמירוץ בקריאה "יחי נשיא המדינה, תחי מדינת ישראל" בעוד קולו חנוק מדמעות.

בסיבוב השני הסמלי בלבד היה פרס המתמודד היחיד. פרס קיבל 86 מהקולות, זאת למול 23 חברי כנסת אשר הצביעו נגד בחירתו. בין המצביעים נגדו עמדה מפלגת האיחוד הלאומי, אשר בקרב חבריה עלו הקריאות כי לא יהיה זה ראוי להעניק לפרס את תואר נשיא המדינה.

לאחר ההצבעה הודה פרס לתומכיו, הן הפוליטים והן מקורביו ומשפחתו. לאחר מכן אף ביקר במשכנו של הרב עובדיה יוסף, מנהיגה הרוחני של מפלגת ש"ס, אשר הבטיח לו תמיכת המפלגה בבחירות, והודה לרב וחלק לו דברי שבח. בנאומיו השונים מאז בחירתו הקפיד פרס להזכיר את מנהיגי ישראל אשר שימשו לו השראה ועימם עבד. בין השאר הזכיר את דוד בן גוריון, יצחק רבין ואריאל שרון.

שמעון פרס הוא מוותיקי הפוליטיקאים הישראלים ועסק בתחום זה במשך שנים רבות, לפניהן עסק גם בתחום הביטחון כמנכ"ל משרד הביטחון. במסגרת הקריירה הארוכה שלו עמד לצד ראשי ממשלה רבים וכיהן כראש ממשלה בעצמו פעמיים, פעם במסגרת ממשלת אחדות לאומית עם יצחק שמיר ופעם לאחר הירצחו של רבין. לקראת הבחירות האחרונות עבר פרס ממפלגת העבודה, אשר הייתה עבורו הבית הפוליטי מזה שנים רבות, למפלגת קדימה, אז בהנהגת אריאל שרון. במסגרת הממשלה הנוכחית כיהן פרס כשר לפיתוח אזורי והמשנה לראש הממשלה.

פרס יחליף כאמור את משה קצב, אשר נבצר מתפקידו מזה חודשים רבים עקב חשדות האונס והתקיפה המינית אשר הופנו כלפיו. יושבת ראש הכנסת דליה איציק מילאה את תפקידו כממלאת מקום נשיא המדינה, אך עתה משנבחר פרס יועברו אליו הסמכויות החל מחודש יולי, עת יושבע לתפקיד. במקומו של פרס יושבע לכנסת מטעם מפלגת קדימה האלוף במיל' פרופ' יצחק בן ישראל, אשר משמש כראש סוכנות החלל הישראלית. עם זאת ישנן הערכות כי בן ישראל לא יבקש להכנס לתפקיד בפועל ויבקש להעבירו לבא אחריו ברשימת קדימה.

מקורות[עריכה]