לדלג לתוכן

נשיא ארה"ב לשעבר ג'רלד פורד הלך לעולמו בגיל 93

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

27 בדצמבר 2006

ג'רלד ר. פורד

נשיא ארצות הברית לשעבר ג'רלד רודולף פורד הבן (נולד בשם לזלי קינג הבן) נפטר אתמול בשעה 18:45, שעון מקומי, בביתו שבקליפורניה בגיל 93.

פורד היה פוליטיקאי בולט ממישיגן לפני מינויו לתפקיד סגן-הנשיא, בשירות בית הנבחרים של ארצות הברית במשך 24 שנים משנת 1949 ועד 1973. הוא מונה לתפקיד סגן נשיא ארצות הברית בעקבות ההתפטרות של ספירו אגניו.

פורד הושבע כנשיא ארצות הברית ה-38 לאחר ההתפטרות של ריצ'רד ניקסון בעקבות פרשת ווטרגייט. הוא מילא את תקופת הכהונה שנותרה וספג כישלון כשרץ לכהונה נגד ג'ימי קרטר בשנת 1976. פורד הוא הנשיא היחיד ששירת כנשיא בלי שנבחר לא כנשיא ולא כסגן-נשיא.

הדבר הבולט בנשיאות של פורד היא החנינה שנתן לנשיא ניקסון, יתכן צעד שנוי במחלוקת זה הוא שגרם לכשלון בבחירות 1976. בזמן כהונתו ניסה פורד גם לתקל את האינפלציה (שהייתה בזמנו 7%) בעזרת קמפיין ציבורי שנקרא "הביסו את האינפלציה עכשיו". בנשיאות פורד ארצות הברית גם יצאה באופן סופי מוייטנאם.

כאחד מהנשיאים לשעבר הפעילים ביותר, פורד החל בשנים האחרונות להראות סימני חולשה, במיוחד מאז שחטף שבץ בשנת 2000. בפעם הראשונה מאז שהחל להיות פעיל פוליטית, הוא לא הופיע לועידה הרפובליקנית הלאומית בשנת 2004. פורד לא הופיע גם להשבעתו של הנשיא ג'ורג' וו. בוש בשנת 2005 - הנשיא לשעבר ביל קלינטון הסביר בראיון ללארי קינג שפורד הרגיש יותר ויותר לא בנוח בטיסות. בשנת 2006, הוא אושפז בארבעה מקרים שונים עד נובמבר.

פורד היה הנשיא שחי הכי הרבה זמן לאחר שעקף את רונלד רייגן ב-12 בנובמבר השנה; הנשיא החי שמאריך הכי הרבה ימים כיום הוא ג'ורג' ה. וו. בוש. לאחר הלוויה פומבית בוושינגטון הבירה, גופתו תוצג במוזיאון הנשיאותי על שם ג'רלד פורד, לפני קבורה פרטית מחוץ למוזיאון.

מקורות

[עריכה]