לדלג לתוכן

סדאם חוסיין צפוי לתלייה בתוך 30 יום

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

26 בדצמבר 2006
יועץ הבטחון הלאומי בעיראק אישר שהרודן סדאם חוסיין צפוי להוצאה להורג בעוד 30 יום לאחר שהפסיד בערעור שהגיש בבית המשפט. "בית המשפט לערעורים אישר את פסק הדין של תליה" אמר היועץ, בעקבות ההצהרה עשרים אנשים נהרגו ועוד 12 אנשים נפצעו בבגדד לאחר פיצוץ שתי פצצות.

את ההחלטה צריך לאשר נשיא עיראק, ג'לאל טלאבני, שמתנגד באופן אישי לעונש מוות ואף הצהיר בעבר שלא יחתום על עונש מוות לסדאם חוסיין [1]. עם זאת, טלאבני נתן אישור חוקי לאחר משני סגני הנשיא לחתום על אישור כזה.

חוסיין נידון לעונש מוות לראשונה ב-5 בנובמבר בעקבות טבח שערך ב-148 שיעים בכפר השיעי, דוג'ייל, לאחר ניסיון התנקשות בו. חוסיין טוען שאנשים אלה נמצאו אשמים בבית משפט עיראקי. מעורבים אחרים בטבח זה צפויים גם כן לתליה, ביניהם אחיו למחצה של חוסיין וראש מערכת המשפט בעיראק.

דובר הבית הלבן מסר בתגובה שההחלטה היא "נקודת ציון חשובה במאמץ העם העיראקי בהחלפת שלטון הרודן בשלטון החוק. לעיראקים מגיע שבח על המשך הפקת התועלת של יסוד הדמוקרטיה בכדי לשאוף לצדק. סדאם חוסיין זכה למשפט הוגן ולזכויות רבות שמנע מהאנשים העיראקיים כל כך הרבה זמן, לכן זהו יום חשוב לעם העיראקי."

דובר בית המשפט העיראקי אמר: "המערכת המשפטית העיראקית תוודא שסדאם יוצא להורג אפילו אם טלאבני ושני סגניו לא יאשרו ההחלטה. אנחנו נוציא לפועל את פסק הדין בעזרת כוח הצדק."

בדצמבר 2003, סדאם חוסיין נמצא כשהוא מתחבא בבור באדמה מצפון לבגדד עם אקדח.

המשפט שודר בטלוויזיה בכל רחבי עיראק והמזרח התיכון. במהלך שלב הצגת ההוכחות במשפט, סדאם הוצא מהאולם שוב ושוב.

מקורות[עריכה]