עזה בעלטה עקב מחסור בדלק; ישראל: הצגה של החמאס

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

20 בינואר 2008
האם אכן אין מספיק דלק ברצועת עזה? נציגי העיתונות הבינלאומית נקראו היום (ראשון) על ידי גורמים פלסטינים בהנהגת החמאס לחזות ולתעד את סגירת הטורבינות במפעל הכוח ברצועה. לטענת גורמים בחמאס וברשות הפלסטינית, התחנה נאלצה להפסיק את הזרמת החשמל לאחר שאזל מלאי הדלק לרצועה. את האשם תולים הפלסטינים בישראל ובמצרים, המקיימות חרם כלכלי על הרצועה, הכולל אף פיקוח ומעין מצור על הסחורות הנכנסות אליה, בכלל הדלק.

בכירים פלסטינים פנו היום למנהיגים ברחבי העולם, בהם מזכ"ל האו"ם באן קי מון ומנהיגי מדינות ערב בבקשה כי ילחצו על ישראל לשחרר אספקת הדלק. בין השאר אמר מנהיג החמאס ברצועה, אסמעיל הנייה, כי אינו מבקש ממדינות ערב להתייצב להלחם בישראל, אלא רק ללחוץ עליה לחדש את האספקה. לטענת גורמים בתוך הרצועה השיבושים באספקת החשמל, שהפכו לעלטה מוחלטת החל מהערב, עלולים לגרום למשברים הומינטרים, בין השאר בבתי החולים ברצועה.

מנגד, טוענים גורמים במערכת הבטחון בישראל כי מדובר בהפרזות. לפי הערכות מערכת הביטחון 75% מאספקת הדלק עדיין מסופקת לרצועה על ידי ישראל ובהשתתפות מצרים, וכי גם ההצרות שנעשו - היו רק בסוף השבוע, בו במילא אין אספקת דלק. לטענת הגורמים מדובר בנסיון ליצור משבר מדומה כדי להעמיד את ישראל באור בעייתי בפני אומות העולם ובעלי בריתה בסכסוך עם החמאס. לפחות בעניין זה נראה כי אין ספק שהצעד, מדומה או לא, הצליח. רבבות יצאו היום להפגנות מתוקשרות ברחבי רצועת עזה כשהם נושאים נרות ושלטים בתחינה לחדש החשמל ובגנות ישראל. אפילו אבו מאזן, המייצג את הפלג הפלסטיני המשמש כיריב לחמאס, קרא לישראל להקל הסגר על עזה.

מקורות[עריכה]