לדלג לתוכן

עימות פרידמן ובייניש - ועכשיו מלחמת עצומות

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

14 באוגוסט 2007
הסערה הציבורית הכללית בעקבות העימות התקשורתי הנרחב בין שר המשפטים דניאל פרידמן ונשיאת בית המשפט העליון דורית בייניש ממשיכה להעסיק רבים במערכת הפוליטית והמשפטית. אמש (שני) פורסמו לציבור שתי עצומות מנוגדות ועליהן חתומים משפטנים בכירים בישראל; אחת העצומות מבקשת לחזק ידיו של פרידמן, בעוד האחרת, עליה חתומים פרופסורים מהפקולוטות למשפטים, טוענת כנגדו.

עצומת התמיכה בפרידמן מציגה חתימות דיקאנים, סגני דיקאנים ודיקאנים לשעבר של פקולטות למשפטים באוניברסיטאות השונות. החותמים על העצומה קוראים לנהל הדיון בנושא הרפורמות במערכת המשפטים ללא התקפות אישיות כנגד השר פרידמן. לגבי פעילותו של פרידמן לגבי המערכת המשפטית נאמר בעצומה כי מדובר ב"תיקון הפגמים במערכת המשפט בצורה עניינית מתוך מטרה לחזק את המערכת ולהגדיל את אי תלות השופטים". בין החותמים על העצומה גם חתן פרס ישראל והשר לשעבר אמנון רובינשטיין והשר לשעבר שמעון שטרית.

על העצומה שמנגד חתומים 22 פרופסורים מהפקולטות השונות למשפטים. פרופסורים אלו ביקשו בימים האחרונים להפגש עם השר פרידמן, אך זה ביטל לבסוף הפגישה. זמן מועט לאחר שהבינו כי לא יצליחו להפגש עם פרידמן פירסמו הפרופסורים עצומה עליה חתמו בגנות הפעולות של שר המשפטים לגבי מערכת המשפט. יש לציין שדבר קיום העצומה היה ידוע עוד קודם לכן, לפני ביטול הפגישה. לדברי העצומה "הצעותיו של פרופ' פרידמן לא ישפרו את תפקוד המערכת המשפטית". עוד נטען בה כי יש בפעולותיו אף להזיק לרשות השופטת.

שתי העצומות פורסמו אמש על רקע הרפורמות אותן מבקש פרידמן להעביר במערכת המשפטית. בראש אותן רפורמות עומד נסיונו להעביר את הליך בחירת השופטים מידי הרשות לוועדה חיצונית. נשיאת בית המשפט העליון דורית בייניש הביע מחאתה על הנושא בטענה שבכך מנסה השר לכנס ההשפעה תחת משרד המשפטים, אשר יהיה אחראי למינוי אותן וועדות. טענות השניים הוחלפו חזור והחלף באמצעי התקשורת, כאשר השיא האחרון היה במכתב חריף במיוחד שכתבה בייניש לפרידמן והגיע גם לכלי התקשורת אשר מיהרו לפרסמו. מאז אישי ציבור שונים החלו לנקוט עמדות, לצד השר או השופטת, ולעיתים אף הביעו מחאתם על אופן ניהול הסכסוך על גבי כלי התקשורת, זאת במקום ליישבו באופן פנימי.

מקורות[עריכה]