פורסמו החשדות נגד אולמרט: קבלת מאות אלפי דולרים שלא כדין מאיש עסקים אמריקאי

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

8 במאי 2008

אהוד אולמרט

לראשונה פורסמו החשדות כנגד ראש הממשלה אהוד אולמרט בפרשה החדשה בה הוא ואחרים, לרבות ראש לשכתו שולה זקן, נחקרו בימים האחרונים. משטרת ישראל חושדת באולמרט כי קיבל מאות אלפי דולרים מאזרח אמריקאי. המדובר באיש עסקים אמריקאי ממוצא יהודי בשם משה-מוריס טלנסקי, אשר, על פי החשדות, העביר לידי אולמרט מאות אלפי דולרים בתקופות שונות, לפני שזה החל לכהן כראש ממשלת ישראל, אך בעודו נושא בתפקידים ציבוריים.

הפרשה הותרה לפרסום - אולמרט הכחיש כי לקח שוחד[עריכה]

צו איסור הפרסום צומצם הערב, יום העצמאות, שבוע לאחר הפרסומים הראשונים אודות הפרשה. באותה העת לא היה ניתן לפרסם את החשדות, אך פניית המשטרה לצמצום הצו בפני בית המשפט היום אפשרה לראשונה לפרסם הדברים באופן מלא יותר. אולמרט עצמו מיהר להגיב על החשדות ואמר כי הכספים שלקח היו עבור מערכות הבחירות שניהל. עוד אמר בפנותו לאזרחי ישראל: "אני מביט בעיניים שלכם ואומר-מעולם לא קיבלתי שוחד, מעולם לא לקחתי אגורה לכיסי".

לדברי אולמרט הקשר בין השניים החל עוד ב-1993, עת התמודד על תפקיד ראש עיריית ירושלים. לדבריו, כבר באותה העת עזר טלנסקי בגיוס תרומות, דבר אשר חזר על עצמו בזמן שהתמודד אולמרט במסגרת מפלגת הליכוד בשנים שלאחר מכן במספר מקרים. אולמרט הגדיר הפעולה כ"גיוס תרומות", והדגיש כי הדבר מותר תחת החוק הישראלי עבור קמפייני בחירות.

אולמרט: אתפטר אם יוגש כתב אישום[עריכה]

על אף דברים אלו, גורמים שונים טוענים כי קבלת הכספים הייתה שלא כדין, והחקירה אף בודקת אפשרות של שוחד. עוד הודיע ראש הממשלה "אם היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, יחליט על הגשת כתב אישום אתפטר מתפקידי, אף שהחוק לא מחייב אותי".

הפרשה החלה לפני כשבוע כאשר נודע כי משטרת ישראל הגישה בקשה לחקור את אולמרט באופן בהול. מזוז אישר למשטרה לחקור את אולמרט במעונו הרשמי. במקביל נודע כי גם ראש לשכתו שולה זקן נחקרה, ואף הוגשה בקשה לגבות עדות מתושב חוץ, בטרם יוחלט האם להגיש כתב אישום. צו איסור פרסום הוטל על הפרשה ועל אף שמועות והדלפות רבות הכחישו גורמים במשרד המשפטים ובמשטרה את הידיעות השונות. לפני מספר ימים פורסמה הפרשה בעיתון האמריקאי ניו יורק פוסט.

מקורות[עריכה]