פורסמו עדויות הבכירים בוועדת וינוגרד

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

10 במאי 2007
העדויות בפני הוועדה לבדיקת אירועי המערכה בלבנון 2006, ועדת וינוגרד, של ראש הממשלה אהוד אולמרט, שר הבטחון עמיר פרץ והרמטכ"ל לשעבר רב אלוף דן חלוץ פורסמו הבוקר, יום חמישי, 10 במאי. עדויות אלו, מצטרפות לעדויות שפורסמו קודם לכן, בהן של המשנה לרה"מ השר שמעון פרס, וכן של עמוס מלכא וארנון בן עמי.

עדות שר הביטחון עמיר פרץ[עריכה]

בתחילת עדותו של שר הביטחון, עמיר פרץ, נשאל על יחסי העבודה שלו אל מול הרמטכ"ל דן חלוץ. פרץ סיפר כי היו לו יחסי עבודה טובים עם הרמטכ"ל, ולשאלת השופט אליהו וינוגרד שמא הייתה השפעה של גבי אשכנזי, מנכ"ל משרד הביטחון באותה העת, על היחסים בינו לבין הרמטכ"ל חלוץ, טען פרץ שאשכנזי הקפיד שלא להתערב בכך. בהמשך נשאל פרץ על יחסי העבודה שלו מול ראש הממשלה אהוד אולמרט, שהשיב כי יחסי העבודה עם רה"מ היו טובים.

לאחר מכן נשאל פרץ על הרקע והידע שלו בנושא הביטחון, והלה השיב כי היה חבר בוועדת חוץ וביטחון וכי גם בתפקידים נוספים היה לו ממשק עם נושאים ביטחוניים, ואולם לטענתו דווקא העודה שהיה "בלתי מחויב לא למערכות, לא בהיבט הפרוצדורלי, לא בהביט הקונצפטואלי, אלא חף ממכל מחוייבות קודמת" נתנה לו יתרון. לאחר מכן נשאל פרץ על תקופת החפיפה בינו לבין שר הביטחון הקודם שאול מופז, והוא השיב כי "הייתה חפיפה קצרה מאוד, בפגישה אחת...". לשאלותיו של השופט אליהו וינוגרד על היכרות שעשה עם המערכת סיפר פרץ על פגישותיו עם אנשי צבא, על ביקוריו ביחידות ובפיקודים.

עוד סיפר פרץ כי כבר לאחר הדיונים הראשונים עם הרמטכ"ל הבין שאין מדובר באירוע רגיל וגמר שיש להגיב באופן נחרץ ולא להמשיך עוד במדיניות ההכלה (מדיניות ההבלגה), וזאת כדי לשנות את המשוואה מול חיזבאללה. לשאלת וינוגרד על כך שאין מענה אווירי לקטיושות, השיב פרץ שהוא הבין זאת אך תמך למרות זאת בפעולה שתשבור את "המשוואה המשתקת". משם המשיכו השאלות בנושא מהלך קרקעי, שיכול היה למנוע או להפחית את הקטיושות, ופרץ טען כי הניח שהקהיליה הבינלאומית תגביל את זמן המבצע וכי קיבל את טענות הרמטכ"ל שאין צורך בגיוס מילואים בהיקף נרחב בתחילה ושאין צורך בפעולה יבשתית (וזאת למרות דעות בכיוונים אחרים של עמוס מלכא ומאיר דגן). עוד טען שלא ידע על מוכנות חסרה מבחינת אימונים. בהמשך סיפר כי ב-19 ביולי פנה לרה"מ והציע להיערך לכניסה קרקעית.

קישורים חיצוניים[עריכה]