לדלג לתוכן

פיגוע באזור התעשיה בניצני עוז; צה"ל: מחדל של המאבטחים

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

25 באפריל 2008
2 ישראלים נהרגו היום (שישי) בשעות הבוקר המוקדמות באזור התעשייה סמוך לניצני עוז. ההרוגים הם שמעון מזרחי, מאבטח במקום תושב בת חפר בן 53, ואלי וסרמן, מנהל עבודה באחד המפעלים, תושב אלפי מנשה והוא בן 51. השניים שהו בעמדת הבידוק הבטחוני באזור התעשיה הסמוך לקו הירוק ולטול כרם אשר מעבר לו כאשר מחבל חמוש באקדח ירה בהם מטווח קצר ואחר הצליח להמלט מהמקום.

האירוע ארע בשעות הבוקר המוקדמות. צוות מגן דוד אדום אשר הוזעק למקום בשעה 7:00 נאלץ לקבוע את מותם של השניים במקום. אזור התעשייה בניצני עוז, המכונה "ניצני שלום", הוא מיזם שנועד להביא לשיתוף פעולה בין ישראל לפלסטינים, ועובדים בו מדי יום מספר מאות פלסטינים הבאים דרך עמדת הבידוק. לדברי גורמים במקום בין אחת מהקבוצות הגדולות אשר היו אמורות להגיע היום הסתנן המחבל. במקום היו יחסית מעט גילויי אלימות לאזור בו אוכלוסיית הפלסטינים מתחככת כה מקרוב באוכלוסיית יהודים. עם זאת, יש לציין כי לפני חצי שנה נמצאה גופתו הכפותה של שני לדני, אשר עבד באזור ונרצח על ידי מחבלים במפעל נטוש.

לאחר חקירות ראשוניות החלו חילופי האשמות בין צה"ל וגורמי האבטחה במקום. אלו האחרונים טוענים כי האחריות על בטחון העובדים היא על צה"ל. מנגד טוענים במערכת הצבאית כי האירוע נבע ממחדלי אבטחה של חברת האבטחה, ובהם אף של ההרוגים. על פי טענות אלו, אחד ההרוגים, אשר היה אמור לשאת נשק, שכח אותו במכוניתו.

עוד הועלתה טענה כי אדם שלישי, אף הוא מאבטח, לא השיב באש אל עבר המחבל אלא נמלט מהמקום. בצה"ל מציינים כי לפני כחודש נערך תרגיל לכוחות האבטחה במקום במטרה להכינם לאפשרות של פיגוע חדירה לאזור התעשייה. אותם גורמים בצה"ל העריכו כי לו מחדלים אלו לא היו מתרחשים - תוצאות האירוע היו אחרות. האירוע יחקר בשיתוף פעולה בין צה"ל, שב"כ והמפעלים הפועלים באזור התעשייה.

מקורות

[עריכה]