לדלג לתוכן

פיגוע הירי בשומרון, 1 באוקטובר 2015

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

1 באוקטובר 2015
פיגוע הירי בשומרון אוקטובר 2015, היה פיגוע ירי שבוצע ב-1 באוקטובר 2015 חג הסוכות ה'תשע"ו בסמוך לשעה 21:00, כשאש נפתחה לעבר רכב ישראלי ככל הנראה מרכב חולף ליד בית פוריכ בין ההתנחלויות איתמר לאלון מורה. בפיגוע, נרצחו זוג בשנות ה-30 לחייהם איתם ונעמה הנקין תושבי היישוב נריה שבשומרון, ילדיהם שהיו ברכב לא נפגעו ולא נזקקו לפינוי לבית חולים, וזאת לאחר שהמחבלים נסו מהמקום לאחר שאחד מהם פצע את חברו בירי כושל ולא הספיקו לפגוע בהם.

כעבור יום פיענח השב"כ את הפיגוע וכוחות של צה"ל ומשטרת ישראל שכללו מסתערבים עצרו את החולייה (שהורכבה מ-5 חברי חמאס, אחד מהם הסתתר בבית חולים בשכם) שביצעה את הירי.[1]

הלוויתם של בני הזוג הנקין נערכה למחרת בהר המנוחות בירושלים.

תגובות לרצח

[עריכה]

בישראל

[עריכה]

ראש הממשלה בנימין נתניהו ששהה בניו יורק בזמן הפיגוע אמר: "זהו יום קשה למדינת ישראל. אנחנו עדים למעשה רצח אכזרי במיוחד, מזעזע, שבו נרצחו זוג הורים ונותרו ארבעה יתומים קטנים. לבי עם הילדים, הלב של כולנו עם הילדים ועם המשפחה. הרוצחים ידעו שהם רוצחים אבא ואמא, הילדים היו שם. ושוב הוכח שההסתה הפלסטינית הפרועה מביאה למעשי טרור ולמעשי רצח כמו זה שראינו הערב. אני עומד לשוחח עכשיו עם שר הביטחון, עם הרמטכ"ל ועם ראש השב"כ על הצעדים שננקוט, לא רק כדי לתפוס את הרוצחים, אלא גם כדי להגביר את הביטחון לכל אזרחי ישראל".

נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס אף הוא לאירוע ואמר: "רוצחים ארורים נטלו הלילה את חייהם של זוג הורים והותירו את ילדיהם הרכים יתומים. הלב נקרע מעומק האכזריות והשטנה. נמשיך ונילחם בטרור האכזרי והנפשע הזה ללא רחם וללא מורך לב, למען ידעו אויבנו וייראו. זוהי חובתנו. רק כך נבטיח ליתומים שאיבדו הלילה את הוריהם, רק כך נבטיח לילדינו ונכדינו כולם, את הזכות לחיות בביטחון ובשלווה בכל מקום בארץ ישראל. תפילותינו להחלמתם המהירה של הילדים הפצועים, ליבנו ומחשבותינו עימם".

שר הביטחון משה יעלון התייחס לפיגוע: "הפיגוע הרצחני הערב הוא המשך ברור להסתה נגד מדינת ישראל ונגד אזרחיה, ולניסיונות החוזרים ונשנים להוציא אל הפועל פיגועים. המלחמה בטרור דורשת מאיתנו נחישות, יד ברזל ואורך רוח. אנו נאבקים באויב צמא דם וחסר מעצורים, ולמרבה הצער גם סופגים אבדות במהלך הדרך. בשעה הזו צה"ל ושירות הביטחון הכללי מנהלים מרדף אחר הרוצחים. נרדוף אחריהם ולא נשקוט עד אשר נניח ידנו על הרוצחים ושולחיהם. אני מבקש להשתתף בצערה של משפחת הנרצחים".

יו"ר האופוזיציה, חבר הכנסת יצחק הרצוג כתב בחשבון הטוויטר שלו לאחר הפיגוע: "הרצח בשומרון שהשבית באחת את שמחת החג הוא נתעב וכואב מאד. אני משתתף באבל המשפחה והקהילה שדואבת עכשיו בכאב נורא. ברגע זה צריך לתת לצה"ל ולכוחות הביטחון לפעול במהירות ונחישות כדי ללכוד את הרוצחים ובמקביל לפעול בשטח ככל הנדרש".

בעקבות הפיגוע תקף שר החינוך נפתלי בנט את יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. "פקודת הקרב של אבו מאזן יושמה הערב בישראל, והיא אדומה מדם. לעם שמנהיגיו מעודדים רצח לעולם לא תהיה מדינה, ואת זה צריך להגיד חד וברור. כעת תם עידן הדיבורים, הגיעה עת מעשים". סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, השוהה בניו יורק, הגיבה אף היא לפיגוע ואמרה כי "אבו מאזן מסית והשטח מוסת וכך עובד המנגנון הרצחני שמניע פיגועי הטרור הרצחניים ביהודה ושומרון. אירועים מסוג זה הם עוד הוכחה לכך שפניהם של הפלסטינים לא לשלום אלא לשנאה לא לשיח אלא להסתה ושנאה. אני מחזקת את ידי כוחות הביטחון בחיפוש אחר הרוצחים הארורים".

בתגובה לפיגוע התייחס הרב הראשי הרב דוד לאו ואמר, כי "למרות החג ושמחתו, העם כולו כואב ודומע עם דבר הירצחם של ההורים שנעקדו על קידוש השם רק בגלל היותם יהודים. היתומים הרכים הם ילדי עם ישראל כולו, נחזק אותם, נחבק את בני המשפחה ולמרות הצער העצום והכאב הנורא, נמשיך להתפלל ולהאמין ששומר ישראל, ישמור שארית ישראל, ונזכה בקרוב לישועת עם ישראל".

זמן קצר לאחר הפיגוע ישראלים יידו אבנים על כלי רכב פלסטיניים, בכפר ביתילו שבאזור רמאללה הועלה באש רכב ועל קיר בית סמוך רוססה כתובת, "נקמה". בין היתר נרגמה באבנים מכוניתו של מפקד המודיעין הכללי הפלסטיני בחברון כשנסע ליד צומת בית פוריכ, ודווח כי הוא נפגע באירוע.[2]

הפלסטינים

[עריכה]

הרשות הפלסטינית נמנעה מלגנות את הפיגוע.

בחמאס בירכו על "הפיגוע ההירואי, וקוראים לעוד פיגועים איכותיים. הציונים ישלמו את מחיר מדיניות נתניהו הנפשעת בכל מקום" – אמר דובר הארגון בחו"ל.


הערות שוליים

[עריכה]
 1. ^
  שגיאות פרמטריות בתבנית:Ynet

  פרמטרים ריקים [ 5 ] לא מופיעים בהגדרת התבנית
  יואב זיתון, נעצרו רוצחי בני הזוג הנקין, בפשיטה על בי"ח, באתר ynet, 5 באוקטובר 2015,

  שגיאות פרמטריות בתבנית:Ynet

  פרמטרים ריקים [ 5 ] לא מופיעים בהגדרת התבנית
  יואב זיתון, נעצרו רוצחי הזוג הנקין: תקלה מנעה רצח הילדים, באתר ynet, 5 באוקטובר 2015.
 2. ^
  שגיאות פרמטריות בתבנית:Ynet

  פרמטרים ריקים [ 5 ] לא מופיעים בהגדרת התבנית
  אליאור לוי, אחרי הפיגוע: רכב פלסטיני הוצת, "נקמת הנקין", באתר ynet, 2 באוקטובר 2015