לדלג לתוכן

פיינל פור: מכבי התגברה על פיגור מוקדם וניצחה את סיינה בדרך לגמר

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

2 במאי 2008
מכבי תל אביב שוב בגמר היורוליג לאחר משחק מותח מול מונטפסקי סיינה האיטלקית הערב (שישי) במדריד. בסיום המשחק נקבעה התוצאה 92:85 לטובת הצהובים מתל אביב. כעת מחכים אנשי מכבי לראות מי תעלה מחצי הגמר השני, בין טאו ויטוריה לצסק"א מוסקבה.

מכבי תל אביב הגיעה לפיינל פור כ"אנדר דוג". פרשנים רבים טענו כי הפעם מכבי היא הקבוצה החלשה מבין ארבע הקבוצות שהגיעו לשלב הסיום של ליגת היורוליג לאחר שבמהלך כל העונה סבלה מכבי מחוסר יציבות וספגה הפסדים אשר לא הורגלה להם, הן באירופה ובליגת העל בכדורסל.

פרשנויות אלו זכו לחיזוק לאחר הפסדיה האחרונים של מכבי בליגה הישראלית, אשר בגינם איבדה את המקום הראשון בטבלת הליגה להפועל חולון. למול מכבי עמדה סיינה האיטלקית, אחת משתי קבוצות ההגנה הטובות ביותר ביורוליג, אשר במשחק הליגה המקומית אשר קדם לפיינל פור הרשימה בנצחון ביותר מ-50 הפרש, והיא עדיין הפייבורטית לזכות באליפות איטליה.

מחצית ראשונה - סיינה עולה עד ל-18 הפרש

[עריכה]
שארפ הוביל מכבי עם 17 נקודות ו-22 דקות (ארכיון)

תחילת המשחק נראתה כהתגשמות התחזיות הקודרות. שחקני סיינה קלעו רבות מטווח 3 הנקודות והשאירו את מכבי על סקור נמוך במהלך כל הרבע הראשון. החמישייה של מכבי הוחלפה במהירות ושחקני הספסל נזרקו בזה אחר זה למגרש על ידי המאמן צביקה שרף בנסיון ליצור את המהפך. עם זאת, שחקני מכבי לא הצליחו לחדור את הגנת האיטלקים ואיבדו הכדור מספר רב של פעמים. הרבע הראשון הסתיים בתוצאה 20:8 לסיינה, כאשר מכבי מתקשה לייצר מהלכי התקפה פוריים.

המומנטום של האיטלקים המשיך גם ברבע השני. לאור חוסר הצלחת השחקנים לפצח את ההגנה התחיל שרף להכניס שחקנים אשר התרגלו זה מכבר לשבת על הספסל של מכבי במשך משחקים שלמים. השינוי אכן הושג כאשר הוכנס ליאור אליהו, אשר לא שיחק זמן רב דקות משמעותיות בליגה או ביורוליג. שחקני סיינה, אשר ככל הנראה לא הצליחו ללמוד את אליהו עקב דקות המשחק המועטות להן זכה בחודשים האחרונים, לא הצליחו לחסום את מהלכיו.

על אף הכנסת אליהו, הפער בין הקבוצות המשיך לגדול, ובשיאו עמד על 36:18. שחקניה של סיינה, ובראשם בהם מקינטייר ואזה, הצטיינו במיוחד בשלב זה של המשחק בקליעת השלשות ובחדירה לסל של מכבי. המגמה התחילה להתהפך כאשר קפטן מכבי, דריק שארפ, אשר אף הוא מיעט לשחק בשבועות האחרונים, קלע שלשה מכריעה. עם מהלך זה ירד הפער ל-12 בלבד, קרוב לסיום הרבע השני. המשך משחק התקפה מוצלח יותר של מכבי הוריד את היתרון אף ל-10, אך מספר טעויות בהגנת מכבי, ומנגד הגנה לוחצת במיוחד של סיינה הורידו את הקבוצות לחדר ההלבשה בתוצאה 33:45.

בחזרה מהמחצית - מהפך בהגנה של מכבי

[עריכה]
וויצ'יץ' (ארכיון)

מכבי עלתה מהפסקת המחצית כקבוצה שונה לחלוטין. התיאום בין שחקני ההגנה השתפר פלאים וכן משחק ההגנה. שארפ המשיך להוביל את התקפת מכבי, עתה יחד עם דייוויד בלות'נטל. מהלכים מכריעים של אלכס גרסיה, שחקן נוסף אשר מיעט לזכות בדקות משחק במהלך העונה, לקראת סיום הרבע קבעו את התוצאה 64:61. מכבי סיימה את הרבע עם תקווה מחודשת בזכות שלשה זו של גרסיה.

בלות'נטל המשיך המומנטום החיובי בתחילת הרבע הרביעי בשלשה נוספת, אשר קבעה שיוויון 64. ויל ביינום, ניקולה וויצ'יץ', בלות'נטל ושארפ המשיכו במשחקם המצוין. מכבי החלה להשיג יתרון ולהגדילו אט-אט. שחקניה של סיינה, הפחות מנוסים במעמד הפיינל פור, התחילו להרבות בטעויות בהגנה, אשר אפשרו למכבי מרחב תמרון רב יותר במהלכים אשר קודם לכן כשלו למול חומת ההגנה של סיינה. ההגנה של האיטלקים כשלה לבסוף לגמרי, ועל אף שמזה 14 משחקים לא ספגו יותר מ-80 נקודות, מכבי עברה מספר זה כבר באמצע הרבע הרביעי.

דקה לסיום המשחק כבר ניכר כי המשחק יסתיים לטובת מכבי. עבירות איטיות מדי של סיינה, לצד ניהול משחק חכם מצידו של שרף, אשר הורה לתת לביינום ולשארפ, המצטיינים בחדירות ובקליעת עונשין בהתאם, להוביל את הכדור. מכבי עלתה ליתרון 12, ורק איבוד בשניות האחרונות של המשחק עזר לסיינה לסיים בתוצאה המכובדת יותר 92:85.

מחכים לראות מי היריבה הבאה

[עריכה]

בסיום המשחק נתנו השבחים לשארפ, אליהו וגארסיה, אשר על אף שזמן רב לא שיחקו דקות משמעותיות בקבוצה - הובילו אותה לניצחון המרשים על סיינה ולגמר היורוליג. שארפ התבלט במיוחד עם 17 נקודות ב-22 דקות משחק, נתונים אותם לא ראה כבר מספר חודשים. שרף עצמו זכה לשבחים, לאחר תחילת העונה הרעועה של מכבי, עת שימש כמנג'ר ונקרא לעמדת המאמן לאחר התפטרותו של עודד קטש. באותה העת, לאחר מספר הפסדים ביורוליג ובליגה, הפיינל פור נראה כחלום רחוק.

לסיום המשימה, ממתינים כעת במכבי לראות מי תזכה במשחק השני בפיינל פור, צסק"א או טאו ויטוריה. צסק"א, הנחשבת לקבוצה הפייבוריטית לזכות בטורניר, מתמודדת מול טאו ויטוריה בהדרכתו של מאמן מכבי בעונה הקודמת נבן ספאחיה. אנשי מכבי, החל משרף וכלה בשחקנים, טענו כי אין להם העדפה לגבי היריבה בגמר אשר יתרחש ביום ראשון.

מקורות

[עריכה]