לדלג לתוכן

פיצוץ בשגרירות ארצות הברית באנקרה, טורקיה

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

1 בפברואר 2013

חותם שגרירות ארצות הברית

פיגוע התאבדות התרחש סמוך לשגרירות ארה"ב, באנקרה שבטורקיה שהביא למות 2 בני אדם, מאבטח מקומי והמחבל המתאבד. עובדת שגרירות ואדם נוסף נפצעו ונזק נגרם למבנה. עשרות אמבולנסים וכוחות כיבוי הוזעקו לזירת הפיצוץ, כשדווח כי נגרם נזק לכניסה הצדדית אל השגרירות.

על פי השערות שונות, הפיצוץ אירע כנראה בתוך עמדת הבידוק שבכניסה הצדדית לשגרירות. הרס רב נגרם למבנה ולחלונות שהתנפצו. לא ניטלה כל אחריות לפיגוע. גורמים שונים העריכו כי הפיגוע התבצע על ידי ארגון אל קאעידה, ב-2011 היה אחראי לרצח שגריר ארצות הברית בלוב, כריס סטיבנס, במהלך הפיגוע בבנגאזי. גורמי ביטחון טורקים אמרו כי הפיגוע נעשה על רקע הצבת טילי הפטריוט האמריקאיים במדינה והחשש מפני זליגת מלחמת האזרחים הסורית לשטח טורקיה.

זמן קצר אחרי הפיגוע יצא שגריר ארה"ב בטורקיה, פרנסיס ריצ'רדונה, מהשער הראשי של השגרירות, ושוחח עם כתבים. "אני כמובן עצוב מאוד שאיבדנו את אחד המאבטחים הטורקים שניצב בשער", אמר השגריר והודה לרשויות בטורקיה על תגובתן המהירה. ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן שנטל חלק בטקס באיסטינבול כשהתקבלו הדיווחים על הפיגוע, הצהיר כי "האירוע הזה מראה שכולנו צריכים להילחם יחד בכל מקום בעולם נגד גורמי טרור".

משטרת העיר אנקרה טענה כי המחבל המתאבד הגיע מארגון "המפלגה וחזית השחרור המהפכנית של העם" (DHPK-C), בעל המצע המרקסיסטי, שנטל עבר אחריות על פיגועים בתחנות משטרה. הארגון דורש לכונן בטורקיה מדינה סוציאליסטית והוא בעל קו אנטי-אמריקני קיצוני באידיאולוגיה שלו. הן ארה"ב והן טורקיה מגדירות את הארגון הזה כארגון טרור, ובעבר הואשם הארגון בביצוע פיגוע בכיכר תקסים, הכיכר המרכזית באיסטנבול, שבו נהרגו 2 שוטרים ותייר. לארגון ישנה היסטוריה של תקיפות מוסדות שלטון בטורקיה.

פיגועים נוספים בטורקיה שאירעו בעבר[עריכה]

  • במרס 2012 נפצעו 15 שוטרים בפיצוץ סמוך למטה מפלגת השלטון באיסטנבול.
  • בספטמבר 2011 נהרגו 3 בני אדם ו-15 נפצעו בפיצוץ בעיר אנקרה. משטרת טורקיה האשימה את "המפלגה וחזית השחרור המהפכנית של העם" (DHPK-C) במעורבות בביצוע הפיגוע.
  • ב-26 במאי 2011 נפצעו באיסטנבול 6 בני אדם בהתפוצצות קטנוע ממלוכד. עיתון Coriera della Serra טען כי הפיגוע בוצע בידי סוכנים איראנים שתכננו לחסל את קונסול ישראל בעיר, משה קמחי.
  • בדצמבר 2009 סיכלו כוחות הביטחון הטורקיים פיגוע נקמה שתכנן חיזבאללה כנקמה על חיסול עימאד מורנייה.
  • ביולי 2008 ארע פיגוע ירי בקונסוליה האמריקאית באיסטנבול. המשטרה הלאומית בטורקיה סברה אז שאל-קאעידה עמד מאחורי הפיגוע, בו נהרגו 3 שוטרים טורקים.
  • ב-24 ביוני 2004 נהרגו 4 בני אדם בשני פיצוצים, הראשון ליד מלון הילטון באנקרה, שם היה אמור להשתכן כמה ימים מאוחר יותר נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, והשני באוטובוס ציבורי באיסטנבול.
  • ב-14 בנובמבר 2003 פוצצו 2 מחבלים מתאבדים כלי רכב מסחריים בצמוד לשני בתי כנסת באיסטנבול, בהפרש של דקה. בפיגוע הכפול, בבתי הכנסת נווה שלום ובית ישראל נהרגו 23 בני אדם ונפצעו כ-300 נוספים. חמישה ימים מאוחר יותר התפוצצו שתי משאיות עמוסות חומרי נפץ מחוץ לקונסוליה הבריטית ולמטה הבנק הבריטי HSBC. בפיצוצים נהרגו 40 בני אדם ו-400 נוספים נפצעו.
מראה כללי של העיר אנקרה

מקורות[עריכה]