פרס נובל לשלום הוענק עבור המאמצים הירוקים של גור

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
12 באוקטובר 2007

פרס נובל לשלום יתחלק השנה בין סגן נשיא ארצות הברית לשעבר, אל גור והפאנל הבין-ממשלתי לשינויי אקלים, כך הודיעו היום (שישי) חברי וועדת הפרס היוקרתי. בהצהרתם נימקו חברי הוועדה את ההחלטה במאמציו של גור בשנים האחרונות בנושאים סביבתיים, ובראשם הקמפיין התקשורתי הרחב שהקדיש להעלאת המודעות לגבי הההתחממות הגלובלית, ששיאו היה בסרט התיעודי המצליח של גור "אמת מטרידה" וכן בסבב הופעות בינלאומי של אמנים שונים אשר יזם למטרה זו.

גור, אשר הפסיד לג'ורג' בוש הבן את הבחירות לנשיאות ארצות הברית בשנת 2000 פרש מהפוליטיקה הרשמית והפך להיות פעיל מוביל בחוגים שונים להגנת הסביבה. כאשר הוציא את סרטו "אמת מטרידה", אשר היה כמעין נאום ארוך על הסכנות שבהתחממות גלובלית, זכה לפרסום רב ושמו חזר לכותרות בכל רחבי העולם.

חברי וועדת הפרס טוענים כי החליטו לתת את פרס הנובל לשלום לפעיל הסביבתי כיוון ששינויי האקלים עלולים בהחלט להשפיע על כל העולם ולגרור עימותים אלימים. בשל כך, הם טוענים, פעולות למניעת ההתחממות הגלובלית או מציאת דרכים להתמודד עימה מקדמות את השלום ויש להכיר בהן. גור מסר כי את סכום הפרס בו זכה, כ-750 אלף דולר, יתרום לארגונים סביבתיים בהתאם לשאר פעילותו, וכן הוסיף כי הוא שמח שפעולותיו ובעיקר מטרתן זוכות להכרה בינלאומית בחשיבותן.

מקורות[עריכה]