פרשת קצב - המהפך: קצב חזר בו מעסקת הטיעון; הפרקליטות צפויה להגיש כתב אישום חמור

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

8 באפריל 2008

קצב הפך הקערה על פיה ונסוג מהסדר הטיעון עליו חתם

יום האמת הגיע לאחר חודשים ארוכים - משה קצב, הנשיא לשעבר, היה אמור להגיע היום לבית המשפט השלום בירושלים להגשת כתב האישום במסגרת הסדר הטיעון לו הסכים לפני כשנה. הדיון נקבע ל-14:00, אך התעכב עקב ההתקהלות הגדולה של עיתונאים סביב היכל בתי המשפט, כמו גם מספר עשרות מפגינים אשר מחו כנגד עסקת הטיעון. קצב חג במכוניתו, ככל הנראה בנסיון להתחמק מהסצינה התקשורתית המביכה. כאשר יצא לבסוף - הפרשה הייתה אמורה להכנס סוף כל סוף ליישורת האחרונה, אך קצב, באופן מפתיע - הודיע כי שינה דעתו.


קצב: "אני בוחר בדרך הקשה"[עריכה]

קצב הודיע כי על אף מאבק ממושך של פרקליטיו והפרקליטות בדיונים ארוכים מול בית המשפט העליון כדי להגן על עסקת הטיעון עליה חתם, הוא מבקש לסגת ממנה. קצב טען כי ברצונו להוכיח את חפותו, וכי הוא משוכנע שיצליח, בבית המשפט וכי איננו מעוניין להודות בדבר שלדבריו - לא עשה. קצב אמר לבית המשפט "אני בוחר בדרך הקשה, ואני יודע מה המשמעויות." פרקליטיו של קצב טוענים כי יוכלו להוכיח את חפותו בבית המשפט.

בימים האחרונים ניהלו פרקליטיו של קצב מאבק כנגד הפרקליטות בבקשה לקבל את כל חומר החקירה בנוגע לתיק, אך נתקלו בסירוב. בימים האחרונים רמזו פרקליטיו כי אם לא יקבלו לידיהם את המידע - ייסגו מעסקת הטיעון. עם זאת, לטענת קצב בפני בית המשפט אין בין הדברים קשר, וציין כי החליט לסגת גם עקב הרגשתו כי רודפים אותו וכי מענים אותו ב"מסרקות ברזל" עקב הפרשה. לאחר פנייתו לבית המשפט וקבלת אישורו חזר קצב, בלוויית אשתו גילה, למכונית. בחוץ נשמעו צהלות המפגינים על ביטול עסקת הטיעון.

האתגר של הפרקליטות - תשתית הראיות[עריכה]

בכך הפך קצב הקערה על פיה - כתב האישום המקל יחסית אשר הובטח במסגרת עסקת הטיעון נמשך, וכעת הפרקליטות שוקלת איזה כתב אישום חדש להגיש. היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז אמר כי משרדו שוקל להגיש כתב אישום חמור. טיוטאת כתב האישום המקורית כללה סעיפים אונס והטרדה מינית כנגד קצב, אשר לכאורה בצעם כנגד מספר מתלוננות. בהתייחס לעצם המהלך של קצב - הפרקליטות גינתה את החלטתו של קצב ואת התנהלות פרקליטיו. לדברי מזוז, החלטתו של קצב היא "תמוהה".

עם זאת, מטלתו של מזוז תהיה קשה ביותר, שכן במהלך הדיונים בבג"ץ טענה הפרקליטות עצמה שיהיה קשה מאוד להוכיח את אשמתו של קצב בסעיפי האישום - וכי זאת הסיבה לעסקת הטיעון המקלה, ביחס לטיוטה המקורית. בין הטיעונים נשמעו בעיות בתשתית הראיות ובעדויות אשר נגבו, גם מהמתלוננות כגנד קצב. בתוך כך כבר הודיעה א' מבית הנשיא כי היא מבקשת ממזוז להחזירה לכתב האישום, לאחר שהסעיפים אשר נגעו לה, בכללם אונס, הוסרו מכתב האישום המתוקן במסגרת עסקת הטיעון.

ראו גם[עריכה]

מקורות[עריכה]