צה"ל והממשלה מתכוננים לדו"ח וינוגרד: עתירות לבג"ץ ובקשות להצגת העדויות

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

1 באוגוסט 2007
על אף שמועד פרסום הדו"ח הסופי של וועדת וינוגרד לחקירת אירועי מלחמת לבנון השנייה עוד לא נקבע, אין ספק כי הוא אכן מתקרב. בהתאם לכך החלו היום (רביעי) הצמרת השלטונית והבטחונית הישראלית באותה תקופה להיערך מבעוד מועד להשלכות הדו"ח, ובעיקר בדאגה כי בדו"ח יוסקו כנגדם מסקנות שליליות.

הפרקליטות הצבאית עתרה לבג"ץ בדבר מכתבי האזהרה לקציני צה"ל אשר עלולים להפגע ממסקנות הוועדה בדו"ח המסכם. על פי גורמי הפרקליטות לא ניתנה הבטחה מפורשת מגורמי הוועדה בדבר אזהרת הקצינים מבעוד מועד לפני הצגת הדו"ח ופרסומו לכלל הציבור. גורמי צה"ל מודאגים מההשלכות האפשריות ובעתירתם לבג"ץ ביקשו לחייב הוועדה לשלוח מכתבי האזהרה. לטענתם, יש לתת לקצינים אשר עלולים להפגע את הזכות לחקור העדויות, להגיב עליהן ואף להציג עדויות מטעמם.

ראש הממשלה אהוד אולמרט פנה לוועדה על ידי עורך דינו אלי זוהר בבקשה לעיין בעדויות כנגדו. לדברי גורמים שונים בקרבת ראש הממשלה אולמרט נכון לעתה הוא רק מבקש לעיין בעדויות אשר הובילו הוועדה להסיק מסקנותיה כלפי תפקודו במהלך המלחמה. עם זאת, נמסר, כי ראש הממשלה לא פוסל בקשות עתידיות אפשריות בדבר חקירת עדים או אף דרישה כי יתאפשר לו לתת עדות נוספת בפני הוועדה.

בקשה דומה נשלחה לוועדה גם על ידי עמיר פרץ, אשר שימש כשר הבטחון בתקופת המלחמה. פרץ, אשר גם בקשתו נשלחה לוועדה באמצעות מכתב מעורך דינו בועז בן צור, ביקש את אשר עורכי דינו של אולמרט לא פסלו - לחקור עדים, לזמן עדים משלו ואף להעיד פעם נוספת בפני הוועדה, זאת בהתאם לדברים אשר ימצא בעדויות בהן ביקש לעיין גם כן.

מקורות[עריכה]