לדלג לתוכן

צה"ל מודה: גירשנו 91 פליטים למצרים. מצרים: נחזיר אותם למדינות מהן נמלטו.

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

5 בספטמבר 2008
ארגוני זכויות האדם:" שר הבטחון, אהוד ברק, אחראי לשלומם של הפליטים. עליו להורות לצבא לחדול לאלתר ממדיניות 'ההחזרה החמה'"

בתגובה לפנייתם הדחופה של ארגוני זכויות האדם לבג"ץ (מוקד סיוע לעובדים זרים, התכנית לזכויות פליטים, האגודה לזכויות האזרח, המרכז לפלורליזם יהודי, רופאים לזכויות אדם ואס"ף) מסרה היום פרקליטות המדינה, כי בין התאריכים 23.8 ל-29.8 הוחזרו למצרים 91 פליטים אפריקאים, וזאת ללא שנבדקה בקשתם למקלט, וללא שהבטיחה שבמצרים לא יאונה להם כל רע ושלא יגורשו למדינות מהן נמלטו.

תא"ל יואל סטריק מפיקוד הדרום של צה"ל מודה בתצהירו לבג"ץ, כי ארעה "תקלה נקודתית", ובשל כך לא נערכו שימועים לפליטים. עם זאת, תא"ל סטריק מודיע, כי החיילים יתודרכו, וכי תימשך החזרתם של פליטים למצרים לפי מדיניות "ההחזרה החמה" סמוך לאחר מעברם את הגבול.

תא"ל סטריק הצהיר בפני בג"ץ עוד, כי החזרתם של הפליטים מתואמת עם המצרים, והמוחזרים יטופלו על ידי "מערכת המשפט המקומית". עם זאת, סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה הבוקר, כי מצרים הודיעה על כוונתה להחזיר את הפליטים – נתיני סודאן, אריתריאה וסומליה – למדינותיהם.

עו"ד ענת בן-דור, המייצגת את הארגונים העותרים: "מדיניות 'ההחזרה החמה' מפרה באופן בוטה את מחויבויותיה החוקיות של מדינת ישראל כלפי פליטים הנמלטים על נפשם, ובראשן האיסור להחזיר פליטים למקום שם נשקפת סכנה לחייהם או לחירותם או שם הם עלולים ליפול קורבנות לעינויים. ניסיון העבר הלא-רחוק מלמד כי החזרות כאלה עלולות חלילה, להעמיד בסכנה את שלומם, חירותם וחייהם של המוחזרים. "

עתירת ארגוני זכויות האדם הוגשה בחודש אוגוסט 2007 לאחר שישראל החזירה למצרים 48 פליטים, ובהם פליטים מדרפור שבסודן, ללא שהותר להם להגיש בקשות למקלט, ללא שניתנה להם גישה לנציבות האו"ם לפליטים וללא עריכת בדיקה מקדימה בדבר קיומה של סכנת חיים או סכנה לחירותם כתוצאה מהחזרה זו. כיום ידועות תוצאותיה ההרסניות של "החזרה חמה" זו: הפליטים נכלאו במצרים חודשים ארוכים ללא שהותרה גישה אליהם לנציגי נציבות האו"ם לפליטים, לעורכי-דין או לארגוני זכויות אדם. לפי פרסומי ארגוני זכויות אדם בינלאומיים גורשו חלק מהם לפחות לסודן, שם צפוייה להם סכנת חיים, גורלם של האחרים נותר בלתי ידוע.

בחודשים האחרונים מצרים עוצרת ומגרשת פליטים ומבקשי מקלט לארצותיהם תוך התעלמות מן הסכנה הצפויה להם שם. במקביל יורים חיילים מצריים בגבול במבקשי מקלט המנסים לעזוב את מצרים, תוך התעלמות פושעת משלומם ולמרות שאין הם מהווים כל סכנה לבטחון מצרים.

בסוף השבוע האחרון החלו מגיעות אל ארגוני זכויות האדם ידיעות, לפיהן צה"ל שב בימים האחרונים להחזיר פליטים (בהם ילדים) שחצו את גבול-ישראל מצרים, אל מצרים בסמוך לאחר הגעתם. הארגונים מיהרו לפנות לבג"ץ, והיום הוגשה תגובת צה"ל.

הארגונים העותרים מפנים אצבע אל עבר שר הבטחון, אהוד ברק, כמי שאחראי להבטחת שלומם של הפליטים, וקוראים לו להורות לצבא לחדול לאלתר מן המדיניות. עו"ד ענת בן-דור: "על אף ששר הבטחון הצהיר מספר פעמים בפני בג"ץ, כי הוא ער לחובה שלא לסכן את חייהם של הפליטים, וכי לא יגרשו אנשים למצרים ללא קבלת בטוחות מתאימות לשלומם ולכך שמצרים לא תגרשם למקום סכנה, צה"ל שב לעשות זאת." בכוונת הארגונים לדרוש מבג"ץ להורות לשר הבטחון לקיים את התחייבותו.

מקורות[עריכה]