לדלג לתוכן

ציפי לבני תהיה שרת המשפטים

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי
ציפי לבני, שרת המשפטים בממשלה ה-33 למדינת ישראל.

במסיבת עיתונאים משותפת שערכו ראש הממשלה, ביבי נתניהו ויו"ר התנועה, ציפי לבני, הוצג הסכם ההבנות שנחתם בין השניים ולפיו תמונה לבני לשרת המשפטים בממשלת ישראל השלושים ושלוש ותהפוך למינוי הקואליציוני הראשון. לבני: "יש משקעים, אבל מאז הבחירות הגענו להבנות שצריך לשים את הכול בצד" // נתניהו: "ציפי, גאה שפעלת באופן אחראי". 19 בפברואר 2013
במסיבת עיתונאים משותפת שנערכה הערב (19 בפברואר 2013) במשכן הכנסת הציגו ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר מפלגת התנועה ציפי לבני את ההסכם הקואליציוני שעליו חתמו - שהוביל לכך שהתנועה היא המפלגה הראשונה להצטרף לממשלת נתניהו השלישית. "המחויבות למשא ומתן הובילה לשותפות", אמרה לבני.

ראש הממשלה דיבר ראשון ואמר כי בעת הזו זקוקה ישראל לממשלת אחדות לאומית: "חתמנו הסכם בין הליכוד וישראל ביתנו לבין מפלגת התנועה. מדינת ישראל עומדת בפני אתגרים עצומים וחלקם חסרי תקדים. אני מבקש להבהיר שהאיומים מאיראן, סוריה וחיזבאללה אינם נעצרים לרגע וכדי לתת מענה לאיומים הללו צריכים להרכיב ממשלה רחבה ויציבה שמאחדת את העם. בנוסף למחויבותנו לביטחון עלינו לעשות כל מאמץ לקדם תהליך שלום עם הפלסטינים".

בנוגע ליריבות עם יו"ר התנועה, אמר נתניהו כי יש לשים בצד את המחלוקות להתגבר על יריבויות ישנות ולשלב כוחות למען המדינה. לאחר מכן הציג את פרטי ההסכם: "לבני תהיה שרת המשפטים הבאה של מדינת ישראל, היא תהיה שותפה בכירה במאמץ לקיום מו"מ עם הפלסטינים שמטרתו להשיג שלום בין שתי מדינות לאום. נעשה זאת לפי המתווה שהתוויתי בנאום באוניברסיטת בר אילן... יוקם צוות שרים בראשותי לתהליך השלום ועל פי העקרונות שהתוויתי אסמיך את לבני לשאת ולתת עם הפלסטינים". ראש הממשלה סיים את דבריו באומרו: "ציפי, אני מודה לך שהחלטת לפעול באופן אחראי והחלטת להצטרף אליי".

אחריו דיברה ציפי לבני שפירטה את הדרך לאיחוד הכוחות: "לפני חודשיים וחצי הקמנו עם חבריי את התנועה והתחייבנו להילחם על הסדר מדיני, גם אם זה לא ישתלם פוליטית", אמרה. "זה הוביל לשותפות של ראש הממשלה ושלי, שותפות שהבשילה לאחר שקיימנו בינינו שיחות ולאחר שניתנו בידי הסמכויות המתאימות להיות הנושאת ונותנת במטרה להגיע לסיום הסכסוך עם הפלסטינים. הנושא המדיני נמצא במרכז חיינו - זה מה שמביא את נשיא ארצות הברית לכאן. הרחובות הסוערים ברחוב הערבי, חמאס ששולט בעזה ומקווה להשתלט על יהודה ושומרון - כל זה עלול להביא לאובדן הזהות היהודית של מדינת ישראל".

גם היא ניסתה להדחיק את המחלוקות הקודמות: "לראש הממשלה ולי ניסיון רב שנים וגם משקעים שנוצרו. אני ביקרתי את התנהלות הממשלה בארבע השנים האחרונות, אבל מאז הבחירות הגענו להבנות שצריך לשים את כל זה בצד, ליזום את התהליכים שחשובים כל כך למדינת ישראל לא רק בהסכם המדיני. אני יודעת שמערכת הבחירות עסקה בנושאים חשובים אחרים כמו שוויון בנטל, אבל כמי שמילאו את התפקידים הבכירים ביותר בישראל אנו יודעים שהטיפול בנושאים הביטחוניים-מדיניים - איראן, סוריה והפלסטינים - דחוף לא פחות".

במסיבת העיתונאים עם נתניהו אמרה לבני כי היא "גאה להיות שרת המשפטים כי אני מאמינה שיש לשמור על ערכי הדמוקרטיה... לפני חודשיים וחצי הקמנו את התנועה והתחייבנו במערכת הבחירות להסדר מדיני. המחויבות והאמון שנתנו בנו הובילו לשותפות שאתם רואים כאן היום, שהבשילה לאחר שקיימנו בינינו שיחות. קיבלתי את הסמכויות המתאימות להיות הנושאת ונותנת במטרה להגיע לסיום הסכסוך. זה הנושא במרכז חיינו כי זאת המציאות שלנו. זאת המציאות שמביאה הנה את אובמה". לבני התייחסה גם לאיחוד בינה לבין ראש הממשלה, למול תקופה ארוכה בה הייתה יריבתו בתור יו"ר האופוזיציה. "יש לנו היסטוריה של יריבויות ומשקעים. אני ביקרתי את התנהלותו של נתניהו בארבע השנים האחרונות - אך מאז ניהלנו שיחות ארוכות והגענו להבנות. צריך ליזום את התהליכים החשובים לישראל. אני גאה להיות שרת המשפטים כי אני מאמינה שיש לשמור על ערכי הדמוקרטיה ועל האיזון בין ישראל יהודית ודמוקרטית. בהמשך דבריה קראה למפלגות אחרות לחבור לממשלה המתהווה "כדי להשפיע על הדברים", ושלחה קריצה גם ליו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', אף שזו ממשיכה לטעון כי הפער בינה לבין נתניהו הוא "עצום". "אני קוראת לכל מפלגה ומנהיג שמבינים את הצורך (הנוכחי) להצטרף ולשים בצד את האמירות של הקמפיין".

רקע

[עריכה]

כאמור, על פי ההסכם, לבני תכהן כשרת המשפטים ותעמוד בראש צוות המשא ומתן המדיני עם הפלסטינים. חבר נוסף בסיעת התנועה צפוי לשמש בתור השר להגנת הסביבה. במסגרת ההסכם הוחלט עוד כי לבני תהיה חברה בקבינט המדיני-ביטחוני המצומצם. היא תנהל את המו"מ המדיני בכפוף לראש הממשלה, ונוסחי ההסכמים עם הפלסטינים יובאו לאישור הממשלה.

בתקופה האחרונה התקיימו בין לבני ונתניהו שורה של מפגשים אישיים שנועדו בין היתר לחזק את הקשר ביניהם ואת יחסי האמון. אביגדור ליברמן היה מעודכן במגעים בין השניים, אולם החתימה על ההסכם נעשתה ללא ידיעת חברי סיעת התנועה וגם ללא ידיעתו של חיים רמון, שנחשב עד לא מכבר מקורב פוליטית ללבני - אבל התרחק ממנה לאחר שהתנגד להצטרפותה לממשלה.

לאחר כינון הממשלה יוקם צוות שרים לענייני תהליך השלום בראשות נתניהו ובהשתתפות שר הביטחון, שר החוץ ושרת המשפטים, שתוסמך בתור הנושאת ונותנת עם הפלסטינים. "שרת המשפטים תתאם עם ראש הממשלה כאחראי-על וכמתווה המדיניות את המהלכים המוצעים על-ידה ותדווח לו באופן שוטף וקבוע על כל ההתפתחויות", נכתב במסמך ההבנות ין התנועה לליכוד ביתנו: "אם יושג הסכם הוא יובא להכרעת הממשלה והכנסת, ואם יהיה בכך צורך על פי דין, למשאל עם". עוד צוין במסמך כי שני הצדדים יקדמו חוק להגברת השוויון בנטל וכן יפעלו לביצוע תיקונים חקיקתיים בשיטת הממשל. עוד תחומי פעילות שהוזכרו בהסכם: הטיפול במצב הדיור, הורדת יוקר המחיה, חיזוק שלטון החוק בישראל ומאבק בגילויי גזענות על כלל צורותיה. הסכם נתניהו-לבני נחתם בזמן שראש הממשלה מנסה לפרק את הברית שבין יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, לבין יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד. השניים הכריזו שייכנסו לממשלה רק יחד, ובבית היהודי כבר מיהרו להזהיר עקב הכרזתה למינוי שרת המשפטים כי "צירופה מרחיק אותנו מהממשלה".

לבני תוביל יחד עם עו"ד יצחק מולכו את המשא ומתן המדיני מול הפלסטינים - כנציגי ראש הממשלה. יש לציין כי בעבר ציפי לבני כבר כיהנה כשר משפטים בשתי קדנציות שונו, בממשל שרון השנייה בשנים 2004-2006.

תגובות

[עריכה]

הליכוד

[עריכה]
  • גורמים בליכוד: "המשמעות של החתימה עם מפלגת התנועה שנחשבת למפלגת מרכז-שמאל אומרת כי הכל פתוח מבחינת האופציות של ראש הממשלה. הוא עדיין רוצה ממשלה לאומית רחבה ככל שניתן – אך צריך להיות ברור לכולם שהכול פתוח".
  • "אם לקחו לשר בכיר כמו גלעד ארדן את התיק שלו ואת התיק שאמור היה להיות לו, זה אומר עד כמה מצבנו עגום"
  • ח"כ בליכוד: "מוזר מאוד מה שלבני קיבלה. מילא תיק המשפטים, שגם הוא לא נוח לנו, אבל ניהול המו"מ הוא דבר שקשה מאוד לעיכול. היא באה ממקום אחר לגמרי מאיתנו. לא ברור איך אפשר להפקיד בידיה דבר כל כך רגיש".

מרצ

[עריכה]
  • חברת הכנסת זהבה גלאון: "כניסתה של לבני לממשלת נתניהו היא סטירת לחי למצביעי המרכז-שמאל, שנתנו לה את קולם כי חשבו שהיא תקדם הסדר מדיני, וגילו היום שגנבו להם את הקול והעבירו אותו לימין... לבני לקחה את הקול של מצביעי השמאל ב-2009 ולא הקימה ממשלה, וב-2013 חירבה את האפשרות להקים ממשלת מרכז-שמאל".

הבית היהודי

[עריכה]
  • "הפקדת המשא ומתן בידי מי שניהלה משא ומתן על חלוקת ירושלים ומי שאחראית לתוכנית ההתנתקות, תקשה על הבית היהודי בבואנו לדון במשא ומתן הקואליציוני, בזמן שאנחנו הצגנו את עמדותינו בנושאי ההתיישבות וחיכינו לתשובות מהליכוד, כנראה שנתניהו היה עסוק בסגירת עמדות מדיניות עם לבני ועמיר פרץ... זה יקשה על כניסתנו, זה לא נראה טוב. נתניהו הולך נגד מה שהציבור הצביע."
  • חבר הכנסת יוני שטבון, הבית היהודי: "מסיבות שאינן ברורות, הימין בצורה שיטתית מפחד להנהיג את המדינה. אני קורא לחברי הכנסת ממפלגת הליכוד להתבטא בצורה ברורה, קחו אחריות".
  • "ברור שממשלה ביחד עם מי שהייתה אחת התומכות הגדולות בהתנתקות והייתה בעד חלוקת ירושלים איננה ממשלת ימין"

קדימה

[עריכה]
  • גורם במפלגת קדימה: "אם הוא [שאול מופז] יקבל משרד בסגנון עניינים אסטרטגיים או שר בלי תיק, זה ברור שנישאר בחוץ. יש משרדים שאנחנו סבורים שאין להם זכות קיום כי הם בזבוז כספים".

מקור

[עריכה]