קולבר פורש רשמית מהמירוץ לנשיאות; תומכי אובאמה הפעילו לחץ בדרום-קרוליינה

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

6 בנובמבר 2007

סטיבן קולבר: "אני רוצה לומר לתומכיי, זה לא נגמר. בעוד שאולי אקבל את החלטת המועצה, המערכה נמשכת! החלום שורד!" צילום: דיוויד שאנקבון.

מה שהתחיל כבדיחות, המשיך בספק פעלול תדמיתי-ספק כוונה רצינית, ככל הנראה הסתיים, כאשר חברי מועצת המפלגה הדמוקרטית בדרום קרוליינה הצביעו כנגד הכללתו של הקומיקאי סטיבן קולבר בבחירות המוקדמות למועמד המפלגה לנשיא ארצות הברית. שניים מתומכיו הבולטים של ברק אובאמה מדרום-קרוליינה הפעילו לחץ על המועצה על מנת להסיר את שמו של קולבר מטופס הבחירה לפריימריז, ומאמציהם נשאו פרי, כאשר בסיום ההצבעה מועמדותו של קולבר הוסרה ברוב 13-3.

אליבא דחבר אלמוני במועצה שחש שמופעל עליו לחץ, אחד משני אנשים אלה הייתה המפקחת המדינתי על החינוך, אינז טננבאום, שהודתה בקיום השיחות. "אני חושבת ששתדלנות זו מילה חזקה מדי," היא אמרה בראיון לרשת CNN. "הרמתי אליהם טלפון על מנת לשמוע את דעותיהם בנושא והאם הם כבר גמרו אומר לגבי האופן בו יצביעו. אני מתנדבת במסע-בחירות זה, כך שאיני חברה בסגל של אובאמה. חשבתי שזה עשוי להבריח קולות מאנשים רבים."

תומך אחר של אובאמה, איש בית הנבחרים המדינתי באקארי סלרס, הודה אף הוא בקיום שיחות. "ביצעתי את שיחות הטלפון בתור דמוקרט מודאג, בהביני כי אנו מדינה על סף יאוש," אמר סלרס ל-CNN. "אין זה הזמן היאה למשחקים או לעשיית התהליך לצחוק."

אמש משך קולבר רשמית את מועמדותו במירוץ. "אני הלום ומצוער בשל הצבעת המועצה המנהלת הדמוקרטית של דרום-קרוליינה שהצביעה 13-3 על מנת למנוע ממני להשתתף בפריימריז למועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות," הוא אמר בהצהרתו. "הגם שהפסדתי בפער הנמוך ביותר בתולדות הבחירות לנשיאות - 10 קולות בלבד - בחרתי שלא להעביר את המדינה דרך מערכה קשה בבית המשפט העליון. יש לתת לאומה הזדמנות להחלים."

על-פי טננבאום, הסיבה שהיא לא רצתה את קולבר בטופס הבחירות הייתה פיננסית ולא פוליטית. בעבור כל שם שהדמוקרטים שמים בטופס בדרום-קרוליינה, עליהם לשלם 20,000$ לוועדת הבחירות המדינתית.

אנשי מסע-הבחירות של אובאמה הכחישו כל זיקה לשיחות הטלפון המדוברות.

בתוך כך, באירוע חתימה על ספרים בחנות ספרים של רשת בורדר'ס בניו-יורק אמש, מפגין שהתחזה לעיתונאי קטע את האירוע בתובעו שקולבר יעניק הצהרה על בניין שבע במרכז הסחר העולמי, הבניין השלישי שהתמוטט באסון התאומים. על אף ממצאים ראשוניים של הסוכנות הפדרלית לניהול מצבי חירום והמכון הלאומי לתקנים ולטכנולוגיה שקבעו כי קריסת הבניין נגרמה בשל שריפה, ישנם המפקפקים באמינות הממצאים ונוטים לקבל סברות אחרות, בכלל אף תאוריות קונספירציה, לפיהן התמוטטותו הדרמטית של הבניין ב-11.9 נגרמה בהריסה מבוקרת. NIST "לא מצאה כל ראיות לפיצוץ או הריסה מבוקרת", הגם שבדו"ח הסופי שלה על בניין שבע, אנשיה היו "רוצים לקבוע את עוצמתם של תרחישי פיצוץ היפותטי שעשויים היו להביא לקריסה מבנית של אחד או יותר מיסודותיו הקריטיים של הבניין."

"מה בנוגע לבניין הסחר העולמי מספר שבע, סטיבן?" זעק המפגין. "מה בכוונתך לומר בנושא זה? מדוע אינך חונן אותנו בהערה שנונה ומתבדח על כך? המשך לחייך, סטיבן!" המפגין נלקח מן האולם על-ידי אנשי-האבטחה של החנות.

מקורות[עריכה]