לדלג לתוכן

קניה: קיבאקי נקב בשמותיהם של שרי ממשלתו החדשה

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

8 בינואר 2008

הנשיא מואי קיבאקי
מועמד האופוזיציה, ריילה אודינגה

נשיא קניה, מווָאי קיבאקי, נקב בשמותיהם של 17 שרים המיועדים לכהן בממשלתו החדשה, חלקם חדשים וחלקם כיהנו בממשלה היוצאת. לא כל משרדי הממשלה אויישו, אך חולקו רוב התיקים הבכירים. קאלונזו מוסיוקה, שהגיע שלישי במירוץ לנשיאות, מיועד לתפקיד סגן הנשיא. קיבאקי נקט במהלך זה שעות ספורות לפני ביקורו של נשיא גאנה, ג'ון קופור, שמגיע לקניה כדי לתווך בסכסוך האלים שבין קיבאקי ותומכיו לבין האופוזיציה, הטוענת כי תוצאות הבחירות, שנערכו ב-27 בדצמבר, זויפו על-ידי הממשלה, וכי מועמד האופוזיציה רַיילה אודינגה הוא המנצח האמיתי. מרבית מדינות העולם טרם הכירו בקיבאקי כמנצח ומשקיפים זרים דיווחו על אי-סדרים והיעדר שקיפות בבחירות.

איש מבין השרים אינו משתייך לגוש האופוזיציה המרכזי, המכונה "האופוזיציה הכתומה", אותה מנהיג אודינגה. בין השרים נמנה אוהורו קנייאטה, בנו של נשיאה הראשון של המדינה ג'ומו קנייאטה ואיש מפלגת KANU, מפלגת השלטון לשעבר, המהווה כיום חלק מן הקואליציה בהנהגת קיבאקי.

האלימות שהוצתה בקניה לאחר הבחירות גבתה את חייהם של 600 איש לפחות ברחבי המדינה. לטענת האופוזיציה, המספר מגיע אף ל-1000. כן דווח על 250,000 איש שנאלצו לעזוב את בתיהם כדי למלט את נפשם. העימות נושא אופי אתני: תומכי קיבאקי באים בעיקר משבט קיקוּיוּ, הקבוצה הגדולה והדומיננטית בקניה, ותומכי אודינגה מתבססים על בני לוּאוֹ וקבוצות נוספות החשות מקופחות בידי בני קיקויו.

מקורות

[עריכה]